Stara szkoła, nowe mieszkania

  • 18.09.2021, 08:24
  • KUB
Stara szkoła, nowe mieszkania Stara szkoła zniknie na zawsze z krajobrazu Zawadzkiego

Przez dekady działała tu najpierw szkoła podstawowa nr 2, a potem (już krótko) gimnazjum. Obiekt tak jednak odstawał od współczesnych wymogów, że gmina zdecydowała się na postawienie nowego budynku gimnazjum i przeniesienie tam wszystkich zajęć. Dawny gmach szkoły opustoszał i zaczął straszyć, stając się wielką sztalugą dla grafficiarzy.

Nie wiadomo było, co począć z budynkiem tkwiącym w samym centrum Zawadzkiego. W pewnym momencie pojawiła się idea, by przekształcić go w mieszkania socjalne, lecz okazało się to zbyt kosztowne, a układ pomieszczeń nie za bardzo nadawał się do innych celów niż edukacja. To po prostu obszerne klasy i długie korytarze.

W końcu nie pozostało już nic innego niż podjąć decyzję o wyburzeniu. Jednak i taka operacja jest kosztowna, a na liście gminnych wydatków zawsze znajdzie się ważniejsza pozycja. Budynek więc niszczeje i obrasta w coraz nowe warstwy graffiti. Ale już niedługo.

SIM

To skrót od „Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa” - programu, do którego przystępują gminy w całym kraju. W jego ramach samorządy mają otrzymać z budżetu państwa bardzo konkretne sumy przeznaczone na wybudowanie nowych mieszkań.

- Zawadzkie przystąpiło do SIM Śląsk Północ - mówi burmistrz Mariusz Stachowski. - W jego skład wchodzi kilkanaście gmin, w tym Kolonowskie, Lubliniec czy Krupski Młyn. W ramach programu właśnie otrzymaliśmy trzy miliony złotych na rozpoczęcie działań.

Nie są to jeszcze pieniądze przeznaczone na budownictwo, a głównie na cele organizacyjne. Poszczególne SIM-y będą funkcjonować jak spółki z o.o., a przed wbiciem pierwszej łopaty trzeba ponieść konkretne koszty przygotowawcze i projektowe. Jednym z wydatków będzie też wyburzenie starego budynku szkoły.

- W tym momencie trudno przewidzieć początkowe koszty - relacjonuje burmistrz. - Program zakłada jednak, że uczestnicy projektu otrzymają dalsze środki z budżetu państwa.

Plan zakłada wybudowanie w miejscu starej szkoły nowoczesnego bloku lub dwóch. Gmina zamierza w tym miejscu stworzyć 25 nowych lokali (niekoniecznie muszą to być mieszkania) przeznaczonych dla osób, których status materialny uniemożliwia zaciągnięcie w banku kredytu hipotecznego. Jednym z obowiązków, jakie rząd nakłada na gminy, to zapewnienie po jednym lokalu dla osoby powyżej 60. roku życia, osoby niepełnosprawnej i wielodzietnej rodziny.

W tym momencie trudno określić, kiedy do owych mieszkań wprowadzą się pierwsi lokatorzy. Jest pewne, że stanie się to przed końcem 2023 roku. Obecne technologie pozwalają bez większego problemu na postawienie takiego bloku w 1,5 roku..

 

KUB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mick43367
Mick43367 23.09.2021, 16:18
A co nato konserwator zabytków.

Pozostałe