Opóźnienie na oczyszczalni

  • 18.09.2021, 12:24
  • JG
Opóźnienie na oczyszczalni Budowa suszarni osadów ściekowych

Blisko 43 mln złotych kosztują prace związane z modernizacją części mechanicznej, biologicznej, budową instalacji fotowoltaicznej oraz budową suszarni osadów i instalacji odnawialnych źródeł energii na oczyszczalni ścieków w Strzelcach Opolskich. Od maja 2019 roku zadanie realizuje firma ATA-Technik, wstępnie całość miała być gotowa do 30 czerwca 2022 roku, ale już wiadomo, że tak się nie stanie.

- Wykonawca złożył wniosek o przedłużenie terminu zakończenia inwestycji na koniec przyszłego roku. Uzasadniał to występującymi od początku 2020 roku opóźnieniami dostaw materiałów i wykonywania usług przez podwykonawców. Dodatkowo sporo pracowników miało Covid-19, co spowodowało kolejne opóźnienia - wyjaśnia Marian Waloszyński, prezes SWiK.

Modernizacja oczyszczalni to ogromna inwestycja.

- Dobudowaliśmy już dwa duże osadniki, dwie ogromne hale na suszenie osadów - jedna jest już kompletnie wyposażona, w drugiej niebawem pojawi się wyposażenie. Opróżniliśmy całkowicie jedną komorę reaktora biologicznego i okazuje się, że stare betony są praktycznie w idealnym stanie. Nie ma żadnych spękań, ani ubytków. Zabezpieczymy je, tak żeby służyły nam jeszcze przez kolejne dekady - mówi prezes SWiK. - Stopniowo wprowadzimy też zmianę systemu napowietrzania w komorach, ale żeby zrobić zabezpieczenia musi być sucho. W dnie nie ma odpływu, więc podczas opadów deszczu, pracownicy musieli wybierać wodę - dodaje.

​Po zakończeniu prac trzeba będzie jeszcze uruchomić wszystkie instalacje i udokumentować efekt. Oczyszczalnię odwiedziły już różne organy kontrolne, np. sanepid, który badał ścieki.

- Co ważne dla mieszkańców, zabezpieczyliśmy system przed jakimkolwiek przedostawaniem się ścieków do ziemi, a w części mechanicznej mamy instalacje do usuwania odorów. Teraz najbardziej interesuje nas system napowietrzania, bo dzięki temu m.in. zmaleje zużycie energii - opowiada Marian Waloszyński.

Dodaje, że inwestycja jest już gotowa w 60%.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe