Wybuchła butla z gazem

  • 16.09.2021, 08:24
  • BEA
Wybuchła butla z gazem Ściany domu popękały, grożą zawaleniem...

Mieszkańców Poznowic, odpoczywających w sobotni wieczór (11 września) w domowych pieleszach, zaniepokoił huk, a potem dźwięk syren... Zdarzyło się nieszczęście. O godzinie 21: 20 w jednym z budynków mieszkalnych doszło do wybuchu butli z gazem i pożaru. Do zdarzenia wyjechało 12 jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP. 40 strażaków przez kilka godzin walczyło z żywiołem.

- Większość działań gaśniczych była prowadzona z zewnątrz, z uwagi na to, że budynek był zagrożony zawaleniem - relacjonują biorący udział w akcji.

Druhowie, tuż po przyjeździe, udzielili też pierwszej pomocy poparzonemu właścicielowi budynku, który w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Przez wybuch mocno naruszona została konstrukcja domu, strażacy wezwali więc powiatowego inspektora nadzoru budowlanego Piotra Hamryszaka, by dokonał oględzin na miejscu.

- Dom został wyłączony z użytkowania, rodzina nie może w nim obecnie mieszkać. Musi zdecydować, co dalej - czy zostanie wyburzony, czy będzie go remontować... - przyznaje inspektor.

Działania służb zakończone zostały przed piątą nad ranem.

Sołtys Poznowic Roman Kiklaisz jest wstrząśnięty tym, co się stało.

- Wioska na pewno się zmobilizuje, by pomóc - deklaruje.

Proboszcz parafii Poznowice Krzysztof Romański, jako pierwszy pobiegł do palącego się domu, to on zadzwonił na 112. Teraz wspólnie z parafianami organizuje wsparcie dla poszkodowanych.

- Po niedzielnej mszy świętej, zamiast kolekty, przeprowadzona została zbiórka przed kościołem. Jestem w kontakcie z Caritasem, zobaczymy w jakim zakresie może ich wspomóc ta instytucja. Cały czas docierają też do mnie sygnały od ludzi, którzy chcą przekazać np. odzież, meble etc.- wymienia proboszcz.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Izbicku już w poniedziałek również przygotował konkretne wsparcie:

- To zasiłek przyznawany z powodu zdarzenia losowego i poniesionych strat. Mamy też mieszkanie socjalne. Jeśli rodzina będzie chciała z niego skorzystać, jest dostępne - informuje kierownik OPS Anna Pytel. - Pozostałe formy pomocy zostaną ustalone z pogorzelcami, tak by były one jak najbardziej efektywne.

Na portalu zrzutka.pl pojawił się apel o pomoc. Każda złotówka będzie złotem - pisze organizatorka zbiórki, podaje, że potrzebne jest prawie wszystko: poduszki, koce, ubrania, buty, dla dorosłych i trójki dzieci w wieku od 2 do 7 lat...

BEA

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

klachy
klachy 16.09.2021, 09:09
Słyszałem że sąsiadka nie chciała wpuścić strażaków na swoją posesję żeby mogli stamtąd gasić. Prawda to???


Pozostałe