Lekarzowi wskaż aktualny adres

  • 2 dni temu, 08:33
  • Źródło: ZUS Opole
Lekarzowi wskaż aktualny adres
Jeśli idziesz do lekarza to pamiętaj, by podać adres pod którym będziesz przebywał w czasie chorobowego. Jeśli masz zamiar zmienić miejsce pobytu na zwolnieniu lekarskim, to w ciągu 3. dni poinformuj o tym pracodawcę i ZUS.

Choroba, wypadek lub kontuzja może cię zastać i zatrzymać poza domem na dłużej. Być może na czas niedyspozycji zdecydujesz się zmienić miejsce pobytu. Jeśli będziesz korzystać ze zwolnienia lekarskiego, to wskaż lekarzowi wystawiającemu e-zwolnienie adres, pod którym będziesz przebywać podczas rekonwalescencji. Ponadto, lekarz również powinien zapytać ubezpieczonego o bieżące miejsce pobytu. Jego obowiązkiem jest sprawdzenie czy dane pacjenta, które są udostępnione na profilu informacyjnym są prawidłowe i aktualne. Dotyczy to także adresu.
 - Na zwolnieniu lekarskim powinien się znaleźć adres aktualnego pobytu, a niekoniecznie adres zamieszkania czy zameldowania. Dlaczego? Wskazanie rzeczywistego miejsca w trakcie zwolnienia chorobowego umożliwia przeprowadzenie kontroli prawidłowości jego wykorzystania. To istotne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu podczas takiej weryfikacji może być przyczyną odmowy wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS  – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu. 
Zmiana miejsca pobytu na chorobowym jest możliwa i nie ma przeszkód, by to zrobić. Jednak warto pamiętać o wskazaniu miejsca pobytu na zwolnieniu lekarskim, by uniknąć
nieporozumień i ewentualnych konsekwencji  finansowych. 
Co jeśli zmienisz miejsce pobytu już po wizycie u lekarza i po wystawieniu e-zwolnienia?

Wtedy, w ciągu 3. dni należy powiadomić o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zwolnienie wykorzystywane jest prawidłowo, tzn. czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie na przykład pracuje lub wykonuje inne czynności, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Źródło: ZUS Opole

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe