Przestańcie obiecywać, wybudujcie nam wreszcie obwodnicę

  • 10.09.2021, 10:11
  • JG
Przestańcie obiecywać,  wybudujcie nam wreszcie obwodnicę
W strzeleckim ratuszu zawrzało za sprawą jednego, nieco ponadminutowego, filmiku. Ukazał się on w zeszłym tygodniu na Facebooku Janusza Kowalskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

 Poseł wystąpił na nim razem z radnym Janem Chabraszewskim, szefem PiS w Strzelcach Opolskich oraz Krzysztofem Klimkiem, szefem Solidarnej Polski.
- Jesteśmy tutaj, bo rozmawiamy o jednym z najważniejszych, jak nie najważniejszym problemie Strzelec Opolskich, kwestią komunikacji. Jesteśmy przy ulicy Opolskiej. Czego brakuje w Strzelcach w zasadzie od dekad? - Kowalski skierował pytanie do Jana Chabraszewskiego.
- Obwodnicy Strzelec Opolskich, właśnie dzisiaj tutaj z panem posłem podejmujemy działania, aby ta obwodnica w końcu, po tych dekadach, pojawiła się w Strzelcach. Myślę, że uda nam się to przepchnąć - powiedział Chabraszewski.
- Niestety władze Strzelec, o czym mówiłem dwa lata temu podczas kampanii wyborczej, nie podejmują większej aktywności, aby walczyć o obwodnicę miasta. Bez aktywności burmistrza i władz Strzelec Opolskich nigdy ta obwodnica nie powstanie. Dlatego razem z Krzysztofem i Janem podejmujemy po raz kolejny próby. Mamy nadzieję, że skuteczne. Walczymy o obwodnicę Strzelec Opolskich - skwitował.
Filmik, który obejrzeli mieszkańcy i włodarze, spowodował wrzawę. Wszyscy wiemy, jakim problem jest często przejechanie przez miasto. Teraz jest to jeszcze bardziej odczuwalne - na autostradzie trwa remont i objazd jest wyznaczony przez Strzelce...


Poseł ma krótką pamięć...
W czwartek, 2 września, w strzeleckim ratuszu odbyła się konferencja prasowa poświęcona właśnie tematowi obwodnicy.
- Pan poseł Kowalski ma bardzo słabą pamięć. Chciałam przypomnieć, że wiosną ubiegłego roku skierowaliśmy do Janusza Kowalskiego stanowisko rady miejskiej w sprawie budowy obwodnicy. O tym również doskonale wiedział radny Jan Chabraszewski. Ubolewam, że pamięć jest tak zawodna, ale jeżeli popatrzycie państwo za nas to zobaczycie wiele pism. Zostały one podpisane przez burmistrza i skierowane z tego urzędu do wielu posłów opolskiej ziemi, różnych kadencji i różnej opcji rządzącej, po to, żeby mieszkańcy mogli żyć spokojnie i bezpiecznie. Żeby nie martwili się tym, że jest znów wypadek na autostradzie, więc miasto będzie zakorkowane. Pisma wysyłamy już od 2000 roku - mówiła wiceburmistrz Maria Feliniak.
Realna szansa na wybudowanie obwodnicy Strzelec pojawiła się już na początku tego wieku.
- Była ona w planach, zatwierdzona przez Sejm, ale niestety były protesty grupy mieszkańców, która miała decydujące znaczenie i rząd wycofał się z tego przedsięwzięcia. Obecnie autostrada i natężenie ruchu w czasie zdarzeń drogowych powodują, że jesteśmy w dramatycznej sytuacji. Miasto jest zakorkowane od rana do wieczora - mówił wiceburmistrz Józef Kampa.
Według danych przez miasto przejeżdża codziennie nawet 20 tysięcy samochodów.
- Samorząd wielokrotnie wychodził do wojewody opolskiego o partycypację w zakresie przygotowania przedsięwzięcia inwestycyjnego, jakim jest budowa obwodnicy. Partycypacja miała się wyrażać zaangażowaniem finansowym w prognozie oceny oddziaływania na środowisko. To jest jedyne możliwe finansowe zaangażowanie się samorządu na tym etapie, bowiem tę inwestycję musi zrealizować rząd i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - dodał wiceburmistrz.
Obwodnica Strzelec była wielokrotnie obiecywana, ale spadała z list na kolejne lata... Podczas konferencji zebrani mogli wysłuchać materiałów, w których premier Mateusz Morawiecki, posłanki PiS Katarzyna Czochara i Violetta Porowska oraz były wojewoda Adrian Czubak, obiecują budowę obwodnicy. Kiedy w zeszłym roku ukazała się lista 100 obwodnic na lata 2020-2030 znowu nie było na niej Strzelec. Przeprowadzono konsultacje społeczne, mieszkańcy wysyłali pisma do Ministerstwa Infrastruktury, ale nic z tego nie wyszło...
Maria Feliniak zwróciła się z apelem do posłów, ministrów oraz wszystkich, którzy mogą pomóc gminie i mieszkańcom.
- Przestańcie obiecywać, Strzelce Opolskie zasługują na obwodnicę. Jestem odpowiedzialna za sprawy społeczne i często spotykam się ze starszymi, którzy nie potrafią przejść przez ulicę. Mam nadzieję, że obiecanki będą zrealizowane. Nie można zakłamywać tego, co samorząd zrobił w sprawie obwodnicy - te pisma to nie są puste słowa, to jest wiele lat pracy. Mam nadzieję, że tę kadencję skończymy z obwodnicą. Panie Januszu Kowalski, liczę na pana. Że pan pomoże mieszkańcom gminy, by mogli żyć w spokoju - zaapelowała wiceburmistrz.
Kilkukrotnie podkreślono, że budowa obwodnicy miasta w ciągu drogi krajowej nie jest obowiązkiem gminy.
- Natomiast gmina Strzelce Opolskie, realizując obowiązki, które nakłada na nią prawo już od 2006 roku jest w posiadaniu planów zagospodarowania przestrzennego, które swym zakresem obejmują budowę południowej obwodnicy Strzelec - dodał Mariusz Kurzeja, kierownik referatu Infrastruktury Technicznej i Inwestycji.
Chciałem zmobilizować...
Zapytaliśmy posła Kowalskiego, jakie działania podejmie w sprawie obwodnicy Strzelec. Przyznał, że filmik na Facebooku miał przede wszystkim zmobilizować do działania lokalne władze.
- Zarówno burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc, jak i starosta strzelecki Józef Swaczyna niewiele realnie robią w tej sprawie od wielu lat i liczą na sfinansowanie inwestycji wyłącznie ze środków rządowych, nie szukając alternatywnych źródeł dotowania tej inwestycji - mówi Janusz Kowalski. - Ze swojej strony mogę zapewnić, że będę zabiegał o obwodnicę Strzelec Opolskich w Ministerstwie Infrastruktury. Chciałbym, aby ta inwestycja była priorytetem w kolejnych planach budowy obwodnic. Wiem, jak istotna jest to sprawa dla mieszkańców i ma moje pełne poparcie - dodaje.
Poseł Kowalski proponuje również ponadpolityczne zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miejskiej Strzelec Opolskich w sprawie obwodnicy.


Dyskusja na sesji
Z podobną propozycją wyszedł na sesji rady miejskiej, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, radny Piotr Pospiszyl. Zaproponował, żeby zaprosić do Strzelec ministra infrastruktury i przedstawić mu wszystkie bolączki związane z brakiem obwodnicy. Jego słowa padły na zakończenie dyskusji między radnymi. Na wniosek Danuty Foryt filmik z wystąpieniem posłów PiS został odtworzony na spotkaniu. Radna Foryt skomentowała w niezbyt łagodnych słowach postępowanie radnego Chabraszewskiego.
- Ja nie odpowiadam za słowa posła Kowalskiego - mówił radny. - Ja nie mam zastrzeżeń do formalnej strony, którą zrobiła gmina, bo zrobiła bardzo dużo, ale mam jedno zastrzeżenie, które jest poważne i jest skierowane do burmistrza - to on powinien stworzyć grupę lobbingową. Patrzcie na to, ile obwodnic buduje się w ostatnim czasie w województwie opolskim. Te obwodnice, i ja to wiem z doświadczenia, zostały wychodzone. Pisma nie załatwiają wszystkiego, załatwia się konkretnymi spotkaniami, gdzie przekonuje się decydentów, że ta obwodnica jest potrzebna i warto ją zbudować - mówił Jan Chabraszewski.
- Nie zgadzam się z panem. Mamy wspólny cel, dokładnie przeanalizowaliśmy obwodnice, które powstają. Nie wiem, jakie to jest lobby, nie rozumiem. Odpowiedzieliśmy na apel ministra infrastruktury, który zaprosił mieszkańców do konsultacji. Wysłaliśmy setki ankiet, zrobiliśmy pomiary przejazdów samochodów, usiedliśmy z GDDKiA do rozmów - wymieniała wiceburmistrz Maria Feliniak.
Przepychanki od 20 lat
Strzelczanie od wielu lat walczą o obwodnicę miasta. Warto przypomnieć, że już 20 lat temu byliśmy o krok od jej budowy, ale niewielka grupa mieszkańców się na to nie zgodziła. Odbywało się wiele spotkań m.in. z przedstawicielami ówczesnej Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych. Pojawiły się trzy warianty przebiegu obwodnicy miasta. Według tego najkorzystniejszego obwodnica miała mieć niecałe 10 km długości, byłaby też odsunięta od zabudowań na 420 metrów. Na naszych łamach opisywaliśmy przepychanki w sprawie inwestycji, jak również komentarze samorządowców. Józef Swaczyna, który w 2001 roku był członkiem zarządu powiatu powiedział, że: wymogi ekologiczne są zachowane, czasem nie rozumiem dziwnych argumentów oponentów z Mokrych Łanów. Jeżeli finansowanie zostanie wstrzymane właśnie przez protesty i dziwne ambicje, to śmiem twierdzić, że Strzelce nigdy nie „załapią” się już na fundusze centralne odnośnie obwodnicy”. Jak widać, póki co miał rację...

Sesja dla obwodnicy

We wtorek, 14 września, radni miejscy będą podejmować uchwałę w tej sprawie. Dokładnie dotyczy ona żądania ujęcia obwodnicy miasta na liście zadań inwestycyjnych w ramach Rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030. 

Zgodnie z treścią projektu uchwały radni miejscy deklarują wszelką możliwą pomoc w budowie obwodnicy, w ramach swoich kompetencji. Na sesję zaproszono wojewodę opolskiego, parlamentarzystów i ministra infrastruktury. Kto przyjmie zaproszenie? Czy samorządowcy dojdą do korzystnego dla mieszkańców Strzelec porozumienia? Transmisję na żywo z sesji możecie oglądać w internecie, znajdziecie ją na bip.strzelceopolskie.pl, a w najbliższym wydaniu opublikujemy relację z posiedzenia. 

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jas
jas 2 dni temu, 16:10
Wybieracie komunistow do wladz to tak macie.
wojtek_f
wojtek_f 13.09.2021, 10:48
Burmistrz zamiast zabiegać o obwodnicę woli biegać z ulotkami reklamującymi trzaskowskiego na prezydenta,aby dalej kpić z mieszkańców.
ryszard
ryszard 13.09.2021, 07:32
chabraczewski i klimek to zwykli klakierzy i populiści. potrafią tylko krytykować, pomijając fakty! o tym trzecim, czyli gnidzie dworskiej nawet nie wspomnę!

Pozostałe