Wibracje na przejeździe

  • 10.09.2021, 08:24
  • JG
Wibracje na przejeździe Większość kierowców odruchowo wciska hamulec, kiedy najeżdża na pasy

Do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik, który często przejeżdża drogą wojewódzką 463 (ulica Opolska) w Kolonowskiem.

- Jakiś czas temu zauważyłem wymalowane pasy przy przejeździe kolejowym. Ciekawe, kto i po co je zrobił - zastanawia się nasz Czytelnik.

Jak udało nam się ustalić pasy akustyczno-wibracyjne powstały z inicjatywy PKP Polskie Linie Kolejowe w porozumieniu z zarządcą drogi.

- Dodatkowe oznakowanie zwiększa bezpieczeństwo, przypominając kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności przed przejazdem. Czerwone, dobrze widoczne, poziome pasy umieszczono po obu stronach toru na ok. 25 m odcinku jezdni przed przejazdem. Przy najechaniu na wypukłe oznakowanie powstają wibracje, skłaniające do ograniczenia prędkości - mówi Radosław Śledziński z zespołu Prasowego PKP PLK.

W województwie opolskim podobne rozwiązania zastosowano już m.in. w Osowcu i Kluczborku. Pasy akustyczno-wibracyjne to kolejne działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększające bezpieczeństwo.

- Przypomnę, że dla zwiększenia bezpieczeństwa na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce umieszczono żółte naklejki. Znajdują się one na słupkach rogatek lub po wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Zawierają numer alarmowy 112, numer techniczny oraz indywidualny numer przejazdu. Z informacji na żółtej naklejce należy korzystać w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, albo w razie stwierdzenia usterki urządzeń przejazdowych - dodaje Radosław Śledziński.

Zdarzenia i wypadki na skrzyżowaniach torów z drogami ograniczają nowoczesne urządzenia, systematycznie montowane na przejazdach. Inwestycje na liniach kolejowych, realizowane w ramach Krajowego Programu Kolejowego o wartości blisko 77 mld zł, uwzględniają także m.in. budowę bezkolizyjnych skrzyżowań.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jan
Jan 14.09.2021, 16:58
Na przejezdzie kolejowym drogi wojewódzkiej 463 w kolonowskiem i Fosowskiem.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.09.2021, 17:30
Może by tak na tym drugim przejeździe kolejowym zlikwidować te naturalne wibracje bo się płyty betonowe zapadły między torami już nie wspomnę o drodze z Kolonowskiego na Zawadzkie cały asfalt spękany w zimie będą wyrwy w drodze ale jak to w naszym powiecie strzeleckim w razie problemu postawiony znaki ograniczenia prędkości

Pozostałe