Strzelce rozkopane z każdej strony

  • 07.09.2021, 12:24
  • JG
Strzelce rozkopane z każdej strony W zeszły piątek zamknięty został fragment ulicy 1 Maja (w okolicach przedszkola). Droga przez kilka dni będzie nieprzejezdna, ustawiono znaki wskazujące objazd

W kilku miejscach w Strzelcach Opolskich trwają inwestycje przeprowadzane przez Strzeleckie Wodociągi i Kanalizację. Czasem nie ma żadnych utrudnień, zdarza się jednak, że kierowcy muszą czekać kilka chwil zanim mogą bezpiecznie ominąć robotników i wykopy. Co dokładnie dzieje się w mieście?

Na ulicy Opolskiej i Krakowskiej trwają prace związane z przebudową i budową sieci wodociągowej oraz przebudową i modernizacją sieci kanalizacyjnej.

- Konsorcjum firm złożyło najlepszą ofertę za ryczałtową kwotę 2 220 180,00 zł netto. Jedna z firm, Blejkan, przeprowadzała metodą bezwykopową prace w nocy, głównie po to, żeby było bezpieczniej. Ten etap został zakończony. Obawialiśmy się, że mieszkańcy będą się skarżyć na hałas, ale nie mieliśmy żadnych zgłoszeń - mówi Marian Waloszyński, prezes SWiK. - Natomiast druga firma, Sanit, prowadzi już przewierty i zajmuje się wymianą sieci wodociągowej na całym odcinku. Od wielu lat rury nie były tam wymieniane, naprawialiśmy jedynie awarie. Teraz wszystko będzie nowe, więc ryzyko usterek jest o wiele mniejsze - dodaje.

Od kilku miesięcy rozkopana jest ulica Mickiewicza. Ruch odbywa się w miarę płynnie, ale kierowcy muszą jeździć po dziurach, narzekają też mieszkańcy okolicznych domów... Są jednak dobre wieści - choć termin zakończenia prac wyznaczony był na grudzień, inwestycję uda się zakończyć wcześniej.

- Planowaliśmy, że wszystko będzie gotowe na początku września, ale sytuacja covidowa u wykonawcy oraz pogoda, nam na to nie pozwoliły. Oprócz przebudowy kanalizacji ze średnicy 200 Ø na 300 Ø, wykonaliśmy również nowe przyłącza do sieci wodociągowej, na które trzeba było zlecić osobny projekt. Liczymy jednak na to, że do końca września uda się już wszystko zrobić, łącznie z wyasfaltowaniem nawierzchni - opowiada prezes SWiK.

Pracami na Mickiewicza zajmuje się Polinstal z Krapkowic, za nieco ponad 575 tys. zł. W maju zakończył się pierwszy etap prac związanych z przebudową m.in. sieci wodociągowej magistralnej i rozdzielczej w ul. 1 Maja. Wtedy robotnicy zajęli się odcinkiem od ul. Szpitalnej do wiaduktu kolejowego. Później firma przystąpiła do kolejnego etapu prac, tym razem w stronę ul. Powstańców Śląskich. Tam również przebudowywana jest sieć wodociągowa oraz wykonywane są nowe przyłącza do posesji. Wartość prac wykonywanych przez Drobud określono na niecałe 1,8 mln zł.

Sporo dzieje się także na ulicy Dworcowej.

- Zakończyliśmy już renowację kanalizacji metodą bezwykopową. Teraz wykopowo będziemy pogłębiać i przebudowywać przyłącze, które się tam znajduje. Jego położenie jest nieszczęśliwe, bo ktoś sobie wybudował na nim blok. Budynku nie da się przesunąć, ale przyłącze możemy i to już robimy. Prace odbywają się głównie na terenach zielonych, ale wchodzimy też w rozgałęzienie na ulicy Marka Prawego. Za dwa, trzy tygodnie wszystko powinno być już gotowe - zapewnia Marian Waloszyński.

Pracami zajmuje się Akwa, która wyceniła inwestycję na nieco ponad 1,4 mln zł. Czytelnicy dopytują się, dlaczego w niektórych miejscach prace prowadzone są wykopowo, a w niektórych bezwykopowo. Zapytaliśmy prezesa od czego to zależy.

- Jeszcze przed przystąpieniem do projektu wszystkie kanały, czyli Krakowska, Opolska, 1 Maja, Dworcowa i Mickiewicza zostały poddane monitoringowi. Kamerą sprawdziliśmy w jakim są stanie technicznym, czy są jakieś zapadliska, zatkania. Po określeniu stanu technicznego projektant wyłoniony w przetargu wykonuje projekt z określeniem doboru technologii - wyjaśnia prezes Waloszyński.

​Wszystkie opisane przez nas inwestycje otrzymały dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe