Piękne i z pomysłami

  • 07.09.2021, 08:26
  • bea, jg, PL
Piękne i z pomysłami Radość przedstawicieli Niezdrowic była ogromna
Nasze wioski znów najlepsze!

W niedzielę, 5 września, rozstrzygnięto w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach konkurs Piękna Wieś Opolska. Tegoroczny tytuł najpiękniejszej wioski zdobyły Niezdrowice, drugie na podium były Otmice. Rozmierz otrzymała pierwszą nagrodę za najlepszy projekt odnowy wsi, wysoko oceniony został także projekt Niezdrowic, który zdobyły trzecie miejsce.

W tegorocznej edycji konkursu o tytuł najpiękniejszej walczyło 11 wsi, 13 projektów rywalizowało w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi”.

Piękne

Ładnie zagospodarowane i ukwiecone centrum wsi, Dom Wiejski, Dom Dziennego Pobytu Seniora, tereny wokół nich, które zachęcają do rekreacji na świeżym powietrzu i przede wszystkim entuzjastyczni i pracujący dla swojej wsi mieszkańcy - to silne atuty Niezdrowic.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, dumni i zadowoleni, że doceniono nasze starania. To przede wszystkim nagroda za naszą ciężką pracę, jaką na co dzień wykonujemy, zwłaszcza teraz w dobie pandemii. Współpracując z organizacjami, takimi jak Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice, OSP Niezdrowice, Koło Gospodyń Wiejskich, jesteśmy w stanie mobilizować się i działać, by osiągać zamierzone cele – mówi Ewa Mosler, sołtyska Niezdrowic. - Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i przyjaciołom, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam zdobyć tę wspaniałą nagrodę - 18 tys. złotych, którą możemy się teraz cieszyć – dodaje.

Otmice nagrodzono za dbałość o podnoszenie jakości życia, zaangażowanie lokalnej społeczności w działania na rzecz wspólnoty oraz poszanowanie dla tradycji. Sołtys wioski Roman Larisz przyznał, że podczas odczytywania werdyktu na uroczystości w Bierkowicach serce biło mu coraz mocniej, a gdy usłyszał „drugie miejsce” - nie mógł uwierzyć.

- Tchu zabrakło! - zdradza - Chcieliśmy zdobyć jak najlepszą lokatę, ale taka wysoka nas zaskoczyła. Ja, rada sołecka, mieszkańcy wioski jesteśmy bardzo szczęśliwi. Bardzo ciężko pracowaliśmy, by zaprezentować wieś komisji. A przez ostatnie lata, nie bacząc na konkurs wspólnymi siłami udało się wiele zrobić. Mamy dobrze wyposażony plac zabaw, skwery, kamienne witacze, nawiązujące do wapienniczych tradycji wioski. Ostatnio pojawiły się nawet plenerowo szachy, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród otmiczan. Zimą instalowana jest ogromna choinka i świąteczna iluminacja - wymienia. - Mamy jeszcze wiele energii, by realizować nowe plany - zapewnia.

Z pomysłami

Wśród projektów odnowy wsi wygrał projekt mieszkańców Rozmierzy zatytułowany „O ziołach wiedza nietajemna”. Dzięki szkoleniom i warsztatom mieszkańcy sołectwa nauczyli się zbierać rośliny, rozróżniać je i przede wszystkim korzystać z ich właściwości leczniczych.

- Emocje były ogromne. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni, brakuje mi słów, żeby opisać naszą radość - mówi radośnie Róża Willim, sołtyska Rozmierzy.

W sołectwie w niedzielę były dożynki parafialne.

- Po sumie spotkaliśmy się z mieszkańcami na małym poczęstunku, było kilka atrakcji dla dzieci. Kiedy wróciliśmy z Opola mieszkańcy byli jeszcze biesiadowali. Wyszliśmy z samochodu z bonem na 10 000 zł, były oklaski i dużo miłych słów. Wspólnie cieszyliśmy się z naszego sukcesu - opowiada pani Róża.

Dodaje, że na razie nie ma konkretnego planu na co zostaną wydane pieniądze, ale pomysłów nie brakuje. Warto w tym miejscu dodać, że Rozmierz będąca na liście rezerwowej w konkursie „Działaj lokalnie” otrzymała dofinansowanie i ponownie będzie realizowała projekt związany z ziołami. Niebawem poznamy szczegóły.

Trzecie miejsce i nagroda w wysokości 6 tys. złotych przypadły Niezdrowicom za projekt „Niezdrowice lasem pachnące, wodą i miodem płynące – zaprojektowanie, zakupienie oraz montaż tablic edukacyjnych”. Celem projektu jest stworzenie alejki tematycznej z interaktywnymi tablicami edukacyjnymi o walorach wsi.

Wyróżnienie w tej kategorii i tysiąc złotych powędrowały do Staniszcz Małych za projekt pn. „Modernizacja ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej w Staniszczach Małych”.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i zapewniamy, że pisać o was to sama przyjemność!

 

bea, jg, PL

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe