Nie chciał się podłączyć - zapłacił

  • 17.01.2020, 09:15
  • Martyna Mirek
Nie chciał się podłączyć - zapłacił

Mieszkaniec gminy Kolonowskie nie chciał się podłączyć do sieci kanalizacyjnej, która biegła tuż pod jego domem. Niekorzystanie z kanalizacji, jeśli nie ma się innego, ekologicznego sposobu utylizacji odpadów płynnych, jest niezgodne z prawem. Gmina Kolonowskie wszczęła więc wobec mieszkańca procedurę wykonania zastępczego, czyli postanowiła obciążyć go kosztami prac i podłączyć mu kanalizację.

- Wykonanie zastępcze poprzedza procedura administracyjna, która, jeżeli strona skorzysta ze wszystkich przysługujących jej środków odwoławczych, może potrwać kilka lat - mówi wiceburmistrz Konrad Wacławczyk. - Już raz wdrażaliśmy ją w gminie i wtedy udało się ją skuteczne zakończyć. Tym razem jednak, już w trakcie trwania procedury, mieszkaniec ostatecznie podłączył się do sieci i nas o tym nie poinformował. Z uwagi na stopień zaawansowania działań komornik ściągnął mu opłatę w wysokości 2015,60 złotych. To wszystko spowodowało, że ta sprawa nie została jeszcze zakończona.

Obecnie sprawdzane są drogi prawne zwrócenia ściągniętych pieniędzy obywatelowi.

W gminie Kolonowskie budowa głównej części sieci kanalizacyjnej zakończyła się w 2011 roku. Rur nie poprowadzono tylko do około 30 posesji leżących poza ścisłą zabudową. Pozostali mieszkańcy mogli się podłączyć. Z gminnych wyliczeń wynika, że nie zrobili tego właściciele siedmiu posesji w Kolonowskiem, dziewięciu w Staniszczach Wielkich, pięciu w Małych i ośmiu w Spóroku - w sumie 29 budynków.

- Są to zazwyczaj pustostany albo budynki w gruntownym remoncie - wyjaśnia wiceburmistrz. - Ale wciąż kontrolujemy, czy ich status się nie zmienił.

Obecnie gminna spółka komunalna KGK rozbudowuje sieć kanalizacyjną w ciągu ulicy Sobieskiego w Staniszczach Wielkich. To pozwoli na przyłączenie budowanego tam domu opieki oraz kilku domów jednorodzinnych, które do tej pory znajdowały się poza siecią.

Martyna Mirek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe