Zniknie jeden, pojawi się dwanaście

  • 03.09.2021, 08:24
  • KUB
Zniknie jeden, pojawi się dwanaście Obecnie brama w nowym ogrodzeniu przedszkola jest nie do użytku. Po założeniu nowego oświetlenia stare słupy zostaną zlikwidowane

W samym środku Zawadzkiego działa przedszkole nr 3. Przed dwoma laty wymieniono część starego ogrodzenia i przy tej okazji zastosowano się do wskazówek straży pożarnej. W nowym odcinku płotu wstawiono bramę w ten sposób, by w razie zagrożenia uciekający ludzie mieli prostą drogę ewakuacji.

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że zwyczajnie tej bramy nie da się otworzyć. Jedyne miejsce, w którym można było ją osadzić, znajduje się dokładnie naprzeciwko słupa oświetleniowego. Od dwóch sezonów dzieci, ich rodzice i personel korzystają więc ze starego wjazdu na teren przedszkola, a nowa brama wygląda jak pomnik socjalistycznej myśli architektonicznej.

Wbrew pozorom opisana sytuacja nie jest wynikiem czyjejś bezmyślności. Stary słup oświetleniowy od początku był przeznaczony do likwidacji. Czekał tylko na ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu na oświetlenie całej ulicy Kolejowej, procedura ta właśnie się rozpoczyna.

Iluminacja tej trasy jest ważna ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Ulica Kolejowa została swego czasu przejęta od kolei. Znajduje się nieco na uboczu i samochody pojawiają się tu stosunkowo rzadko. Jeszcze rzadziej widać spacerujących tędy ludzi. Problem pojawi się w momencie, gdy z jakiegoś powodu zablokowana zostanie główna trasa Zawadzkiego na odcinku miedzy halą sportową a urzędem miejskim. Ulica Kolejowa będzie wtedy główną drogą objazdową. Do tej pory oświetlone były jedynie skrzyżowania, a od kilku miesięcy także odcinek przy nowym komisariacie policji.

Po remoncie wzdłuż całej ulicy rozmieszczone zostanie 12 słupów oświetleniowych. Koszt inwestycji nie jest mały, bo wyniesie aż 106 tysięcy złotych. W tej kwocie zawierają się koszty kabli, skrzynek, wykonania przekopów pod drogą, a ceny niektórych materiałów w ostatnim roku wzrosły nawet dwukrotnie. Prace wykona firma z Lublińca, całość powinna być gotowa na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku.

 

KUB

Podziel się:

Komentarze (2)

Smok
Smok 06.09.2021, 11:58
Gdzie jest mój komentarz?...
Smok
Smok 03.09.2021, 17:11
Nie no, oczywiście, że nie jest wynikiem czyjejś bezmyślności. To przecież oczywiste, że bramę się stawia w takim miejscu, żeby jej nie można było otworzyć. I oczywiście tę wstawiono w taki sposób, że w razie zagrożenia uciekający ludzie mają prostą drogę ewakuacji, co ewidentnie widać na zdjęciu.
Ciekawe tylko, że mimo to "obecnie brama jest nie do użytku", i jest także winny: "słup, który czekał tylko na ogłoszenie".

Pozostałe