Długo czekali na ten obiekt

  • 02.09.2021, 08:24
  • KUB
Długo czekali na ten obiekt Uroczyste przecięcie wstęgi

W miniony poniedziałek, 30 sierpnia, oficjalnie do użytku zostało oddane nowe przedszkole ze żłobkiem przy ul. Długiej w Jemielnicy. To nowoczesny i energooszczędny budynek...

- Myślę, że nowe przedszkole i żłobek w naszej gminie to inwestycja w przyszłość, to stworzenie dobrych warunków dla rozwoju rodziny, zachęta, aby w naszej gminie zostać i do niej się przyprowadzić - mówi wójt Marcin Wycisło. - Jest to również element infrastruktury społecznej ważny z punktu widzenia demografii.

Starania o budowę nowego przedszkola trwały wiele lat. Stary obiekt przy ul. Wiejskiej przestał spełniać wiele współczesnych norm dla tego typu placówek. Na poważnie o potrzebie utworzenia nowego przedszkola mówiło się jeszcze za kadencji Joachima Jelito, a nawet wcześniej. Wtedy jednak priorytetem była sanitacja gminy...

- Gmina ma ograniczony budżet, dlatego duże inwestycje wykonuje się według przyjętej kolejności. Priorytetem była poprawa warunków bytowych ludności w całej gminie. Gdy udało się spłacić kredyt zaciągnięty na kanalizację, można było podjąć kolejną inwestycję... - przyznaje wójt. - Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w budowę nowego przedszkola - jest ich bardzo wiele, szczególnie dziękuję wykonawcy, kierownikowi budowy, urzędnikom - na czele z panią Justyną i panem Mariuszem, wojewodzie za dotację, którą otrzymała gmina na tę inwestycję, marszałkowi województwa za wsparcie udzielane na projekty przedszkolne...

Rok temu, 11 sierpnia, w fundamenty przedszkola wmurowano kapsułę czasu z ważnymi dokumentami. Tegoroczny sierpień zostanie zapamiętany jako historyczny moment dla gminy, kiedy otwarto długo wyczekiwaną nową siedzibę placówki z pięcioma oddziałami przedszkolnymi i jednym żłobkowym. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz różnych szczebli. Obiekt został poświęcony. Można było też zwiedzić go zanim zapełni się małymi podopiecznymi.

Koszt budowy obiektu wyniósł ok. 10 mln zł. Gmina otrzymała milion złotych dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w ramach pierwszego naboru związanego z przeciwdziałaniem Covid-19 oraz 825 tys. zł z programu Maluch+. Prace przeprowadziła firma Baumar. W obiekcie znajdą się: strefa wejściowa z klatką schodową i podnośnikiem, 5 sal przedszkolnych z toaletami, szatniami i magazynami, 2 sale żłobkowe (sypialnia niemowląt, sala zabaw), sala wielofunkcyjna, zaplecze socjalne z blokiem żywieniowym, pomieszczenie biurowe, zaplecze sanitarne, w tym dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenia magazynowe, gospodarczo-techniczne. Przy placówce dostępny jest parking dla 19 samochodów osobowych.

 

KUB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

realista
realista 15.09.2021, 14:29
Fajnie że obiekt powstał Szkoda tylko że liczba miejsc jest nada niewystarczająca. Fajna zachęta - do "stania" w kolejce

Pozostałe