Stawiają na rozwój. Co planują?

  • 16.01.2020, 11:09
  • Martyna Mirek
Stawiają na rozwój. Co planują? W lesie w Spóroku można bawić się z gumisiami. To niewątpliwa atrakcja wioski tematycznej

Rada miejska Kolonowskiego 16 grudnia 2019 roku podjęła uchwałę o planie rozwoju miejscowości Spórok na lata 2020-2025. Spórok ma być wsią, która wykorzystuje swoje położenie wśród łąk, pól i lasów. Mieszkańcy chcą zachować śląską tożsamość, wobec przyjezdnych zamierzają być gościnni i zaoferować im bogatą ofertę kulturalno-rekreacyjną. To wszystko zapisano w tak zwanej „wizji wsi”. Co to oznacza?

We wsi nadal będą organizowane takie wydarzenia jak wodzenie niedźwiedzia, dożynki, spotkania z św. Marcinem i św. Mikołajem czy wigilia dla seniorów i samotnych. Gospodynie wiejskie chcą nadal promować wieś podczas Wystawy Stołów Wielkanocnych. W Spóroku nadal ma być pleciona korona żniwna, planowane są też spotkania z osobami o nietypowych umiejętnościach i znających lokalne historie. Odnowa będzie organizować pikniki ekologiczne i warsztaty edukacyjne pod Szumiącymi Dębami oraz prowadzić ogólnopolską akcję sprzątania świata.

W najbliższych latach mają zostać odnowione witacze, tablice ogłoszeń i wiejskie krzyże, a Spórok chce stać się wioską tematyczną. „Wioska Zdrowia i Relaksu” - bo taki wybrano temat - ma zostać wpisana na listę wsi tematycznych w Polsce. Spórok chce się też starać o stosowny certyfikat.

- Tworzymy to w oparciu o już prowadzone działania: gry terenowe, oferowany wypoczynek w lesie, drzewoterapię - wylicza Anna Golec, liderka odnowy wsi w Spóroku. - To się już u nas dzieje.

Co nowego w ciągu najbliższych 5 lat ma się pojawić w wiosce? Plan zakłada utworzenie siłowni zewnętrznej przy świetlicy, a także minigolfa.

- Są to pomysły na wykorzystanie terenu obecnego boiska do piłki nożnej, który nam się marnuje - wyjaśnia sołtys.

W Spóroku konieczna jest poprawa oświetlenia. Mają też być kontynuowane prace związane z budową chodników.

- Zostały nam do wykonania najbardziej problematyczne odcinki: gdzie trzeba zwracać się do mieszkańców o usunięcie płotów albo budować przepusty nad ciekami wodnymi - przyznaje sołtys. - Chcielibyśmy położyć chodnik od przystanku do skrzyżowania na ulicy Guznera, pociągnąć kostkę do końca wsi w stronę Krasiejowa na Chrobrego oraz połączyć chodnik na Banioku z tym koło przedszkola. To wielkie wyzwania. Wiele zależy od woli starostwa oraz współpracy z mieszkańcami, ale będziemy próbować!

W nowym planie rozwoju wsi zapowiada się zatrudnienie animatora do świetlicy wiejskiej, organizację wyjazdów integracyjnych i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Spórok chce także nadal aktywizować młodych do pracy na rzecz wsi.

- Poprzedni plan zrealizowaliśmy nieomal w 100%, zostało nam jeszcze wykonanie nasadzeń śródpolnych - zapewnia Anna Golec. - Jeśli zrealizujemy nowe pomysły w 80%, będziemy bardzo zadowoleni. Mamy na to 5 lat.

Martyna Mirek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kibic
Kibic 16.01.2020, 18:30
Kiedy wróci klub LKS Zieloni Spórok
pooolll
pooolll 20.01.2020, 11:16
Kiedy zbierze się minimum 20 chętnych do gry, którzy zadeklarują się że będą na każdym meczu i w miarę możliwości na treningu.

Pozostałe