W Centawie powstało rondo

  • 25.08.2021, 12:24
  • KUB
W Centawie powstało rondo O rondo walczyliśmy od co najmniej 10 lat - przyznaje sołtyska Ewa Ptok

Białe i czerwone separatory ruchu na tle zabytkowego kościoła. Tak od 2019 roku wyglądało główne skrzyżowanie w Centawie. Było to „wymarzone” przez mieszkańców rondo. Po latach starań - zwłaszcza radnej i sołtyski Ewy Ptok - powiat zgodził się na wprowadzenie skrzyżowania o ruchu okrężnym...

- Jednak wygląd tego ronda pozostawiał wiele do życzenia - przypomina Ewa Ptok. - Wtedy, gdy zostały ustawione te słupki, poczuliśmy się jakby powiat z nas zakpił. Zapory sprawiały wrażenie, że zamiast rodna jest tu plac budowy. Wielu mieszkańców mówiło, że powiat mógł najpierw nazbierać pieniądze, a potem zrobić inwestycję do porządku, a nie zostawiać nam w środku wsi taki kicz - wspomina.

Po skargach mieszkańców powiat zgodził się zakupić materiał na wysepkę, ale budową mieli zająć się mieszkańcy sami.

- To przerosło nasze możliwości. Nie mieliśmy sprzętu, którym można by wyciąć asfalt, żeby w tym miejscu wybudować wyspę - przyznaje sołtyska.

Z pomocą przyszła gmina Jemielnica. Za zgodą radnych gmina udzieliła dotacji powiatowi. W tym roku jedną ze wspólnych inwestycji gminy i powiatu było właśnie rondo w Centawie. Pozostałe dwie to budowa chodnika w Małej Piotrówce i w Gąsiorowicach.

Starostwo ogłosiło wspólny przetarg na wszystkie trzy inwestycje na terenie gminy Jemielnica. Wygrało go przedsiębiorstwo Domax z Boronowa za kwotę 353 116 zł. Wykonawca udzielił 5 lat gwarancji.

Nim jeszcze doszło do odbioru ronda, mieszkańcy zauważyli, że na jezdni leżą kamienie, które są nanoszone przez koła aut z pasa graniczącego z jezdnią. Ich zdaniem, w najbardziej strategicznym miejscu, kiedy wychodzi się z zakrętu, zamiast asfaltu podłoże utwardzono właśnie kamieniami... Okazuje się, że rondo tak zostało zaprojektowane, w praktyce jednak szeroki na 5 m pas jezdni i dodatkowy najazdowy pas z kostki nie starczają niektórym kierowcom, by przejechać przez rondo. Niewykluczone, że we wskazanym miejscu pas asfaltowy zostanie poszerzony.

- Mamy nadzieję, że ta niedogodność zostanie zlikwidowana i rondo będzie służyło wszystkim kierowcom - mówi Ewa Ptok. - Teraz skrzyżowanie w Centawie nareszcie jest bezpieczne i ładnie wygląda - dodaje.

KUB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Szczerbiec
Szczerbiec 28.08.2021, 10:25
Realia rządzenia naszą gminą są proste!

Rządzi wicewójt (niczym Jarosław Kaczyński) z tylniego siedzenia. Decyzje wicewójta mają moc dogmatów.

Decyzje wicewójta są uważane przez co niektórych za uznaniowe, lecz nikt ich nie podważa.
Yjzel ze Gunsiorowic
Yjzel ze Gunsiorowic 26.08.2021, 22:05
Czemu gmina Jemielnica wydaje grubą kasę na inwestycje bez uprzednich konsultacji społecznych?

Przecież wójt i wicewójt mogli przedstawić wizualizacje ronda i poprosić mieszkańców o komentarze do projektu albo o propozycje ulepszeń. Wtedy ludzie powiedzieli by powiedzieli gminnym władzom: „trzeba umieścić w rondzie klomb z kwiatami lub drzewkami ozdobnymi średniej wysokości”.

Niestety w naszej gminie nie ma praktyki konsultacji społecznych i zasięgania opinii mieszkańców!!!

Tak samo było z przedszkolem w Jemielnicy. Gmina użyła starych komunistycznych planów lokalizacji przedszkola z 1979 roku. Przedszkole powstało przy super wąskiej ulicy Długiej. Tam staż pożarna nie wjedzie !!! Ale na gminie nikt nie poddał konsultacji pomysł lokalizacji przedszkola. Nikt nie chciał wsłuchać się w głos inaczej myślących. Starzy komuniści, którzy nie mieli pojęcia o bezpieczeństwie pożarowym, wymyślili lokalizacje przedszkola, a wójt i wicewójt bezkrytycznie to podłapali. W swym samouwielbieniu, bądź zacietrzewieniu, brutalnie przeprowadzili bezmózgi projekt. Gdyby wysłuchali ludzi, ci powiedzieli by im: „budujcie na skraju wsi, gdzie jest dużo miejsca i może dojechać straż pożarna”!

Dlaczego gmina nie chce poddawać projektów powszechnej dyskusji. Wtedy nie było by tyle bezmózgich inwestycji i marnotrawienia kasy w skali przechodzącej ludzkie pojęcie !!!
Cyntawiołk Zefel
Cyntawiołk Zefel 26.08.2021, 10:39
Rondo porażka... tyle kasy wydać ... po co przepłacać, jak nie widać różnicy
Smok
Smok 26.08.2021, 08:46
Problemem jest na tym skrzyżowaniu nadmiar miejsca. Gdyby zrobić normalne skrzyżowanie, bez poszerzania drogi i wykorzystywania ogromnego placu, nie byłoby żadnego kłopotu. Ktoś jednak uwziął się, żeby wykorzystać do niego całą istniejącą przestrzeń i wyszło, co wyszło. Ciekawe, kto i kiedy wpadnie na pomysł, żeby z połowy tego placu zrobić zielony skwerek z ławkami i kwiatkami (może być od strony kościoła), może nawet posadzić jakieś drzewko, a samochodom zostawić pas o szerokości dajmy na to... 5 metrów?
Ten betonowy krąg na środku przecież nikomu nie służy, jest wyłączony z użytkowania, a działać będzie tylko jako super skuteczna patelnia podczas coraz częstszych upałów. Jest to kwintesencja myślenia, które w pełnej krasie zaprezentowała pani Ewa: "mamy nadzieję, że ... rondo będzie służyło wszystkim kierowcom". O mieszkańcach nie wspomniała.

PS - A skrzyżowanie wcale ładnie nie wygląda.

Pozostałe