Nowa stara mogiła

  • 21.08.2021, 08:24
  • KUB
Nowa stara mogiła Tak prezentował się pomnik tuż przed rozpoczęciem prac. Po renowacji jego wygląd ma się niewiele zmienić, lecz będzie wykonany ze znacznie lepszych materiałów

Zbiorowa mogiła powstańcza w Zawadzkiem w końcu doczeka się remontu. Nagrobek znajdujący się na cmentarzu miejskim powstał, podobnie jak większość tego rodzaju pomników, w latach 70., kiedy określenie „wysoka jakość wykonania” miało zupełnie inne znaczenie. Od tego czasu grób z roku na rok przedstawiał coraz gorszy widok. Tym bardziej przykry, że mija równo 100 lat od momentu, gdy Zawadzkie stało się przemysłowym zapleczem III powstania śląskiego i wiele używanych podczas walk armat oraz pociągów pancernych było remontowanych lub pochodziło z tutejszych zakładów.

Jeszcze w listopadzie 2020 roku gmina złożyła wniosek o dofinansowanie remontu pomnika. Fundusze na ten cel pochodzą z programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W marcu bieżącego roku nastąpiło rozstrzygnięcie naboru wniosków, w wyniku którego gminie Zawadzkie przyznano dofinansowanie w kwocie 33 062 zł, co okazało się jednak niewystarczającą sumą do realizacji zadania. Władze gminy zwróciły się więc do wojewody opolskiego o wsparcie i w maju plan dotacji dla gminy został zwiększony o 20 tysięcy złotych. Mimo uzyskania sporych środków zewnętrznych, nadal brakuje sporej sumy na odnowienie pomnika. Różnica zostanie pokryta z kasy gminnej.

Prace remontowe nie zmienią dalece wyglądu mogiły. Polegać będą na wymianie i renowacji poszczególnych elementów. Zachowane zostaną wszystkie detale architektoniczne, bryła nagrobka i ogólny historyczny charakter obiektu, do którego widoku przyzwyczaiło się już kilka pokoleń mieszkańców Zawadzkiego. Ukończenie prac planuje się jeszcze w tym roku. Renowacją mogiły zajmuje się firma ACM Design Anna Cyfka-Mikuła.

 

KUB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe