To ostatnie większe zadanie

  • 18.08.2021, 08:24
  • KUB
To ostatnie większe zadanie Prace obejmują też strop

W 2020 roku zostały przeprowadzone prace konserwatorskie chóru kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Centawie.

Na balustradzie widniały malowidła ornamentów roślinnych oraz muzykujących aniołów autorstwa Łukasza Mrzygłoda z połowy XX wieku. W trakcie prac okazało się, że pod spodem kryją się o wiek starsze - XIX-wieczne polichromie przedstawiające inne motywy roślinne - liście dębu, żołędzie. Udało się je odsłonić.

W tym roku w centawskiej świątyni toczą się kolejne inwestycje.

- Polegają one na czyszczeniu podchórza i słupów podtrzymujących chór - wyjaśnia proboszcz ks. Jan Czekański. - Potrwają mniej więcej do końca września.

Na te zabiegi parafia pozyskała 20 tys. zł dotacji z budżetu gminy Jemielnica. Oficjalna nazwa zadania, którego dotyczy podpisana w lipcu umowa dofinansowania, brzmi: „Prace konserwatorskie polichromii drewnianego stropu (podniebia) chóru muzycznego w kościele parafialnym Narodzenia NMP w Centawie”.

- Ponadto po 10 tys. zł otrzymaliśmy od starostwa powiatowego w Strzelcach Opolskich oraz od Urzędu Marszałkowskiego w Opolu - mówi proboszcz. - Pozostałą kwotę, ok. 18 tys. zł, parafia pokryje z własnych środków.

W najbliższej przyszłości parafia nie planuje innych remontów i prac renowacyjnych. Jak przyznał ks. Czekański, za rok o tej porze w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego będzie musiał odejść z parafii. To ostatnie większe zadanie, które prowadzi.

 

KUB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe