Czy będą najlepsi?

  • 12.08.2021, 16:37
  • JG
Czy będą najlepsi? Barbara Musioł pokazuje członkom komisji tablice dydaktyczne zamontowane na wiacie

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Staniszcze Małe reprezentuje gminę Kolonowskie w konkursie „Piękna Wieś Opolska 2021” w kategorii najlepszy projekt odnowy wsi. Sołectwo startuje z projektem pn. „Modernizacja ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej w Staniszczach Małych”. Sama ścieżka, na którą składają się cztery przystanki, powstała w 2006 roku.

- Nasze przystanki dydaktyczne są na Szczyrkowiskach, Źródełku Stoczek, Podmokłych Łąkach i ostatni przy świetlicy wiejskiej. Jako, że minęło sporo lat, w zeszłym roku na trzech punktach postawiliśmy nowe tablice informacyjne, na których są opisy przyrodnicze oraz zdjęcia fauny i flory chronionej na danym obszarze - mówi Barbara Musioł, prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Staniszcze Małe. - Na przystanku przy świetlicy, który nazywamy Arboretum, stała wiata z ławą. Przekształciliśmy ją na wiatę edukacyjną - w środku zamontowaliśmy dwa stoły, a ich blaty to tablice przyrodnicze. Mamy też nowe elementy dydaktyczne, np. koło fortuny z opisami przyrody oraz układanki. Dodatkowo w wiacie wymieniliśmy dach i podłoże, a na zewnątrz zamontowaliśmy lampę solarną. Teraz nawet wieczorem można tutaj spędzać czas np. grając w siatkówkę na boisku czy korzystając z fitnessu zewnętrznego - dodaje.

Zeszłoroczny projekt staniszczańska Grupa Odnowy Wsi realizowała we współpracy z gminą Kolonowskie. 50 tysięcy złotych udało się pozyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 poprzez Lokalną Grupę Działania „Kraina Dinozaurów”.

- Stworzyliśmy ciekawe i ładne miejsce, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Uznaliśmy, że warto pokazać je innym, stąd decyzja o udziale w konkursie „Piękna Wieś Opolska 2021”. W prace społeczne jak zawsze zaangażowali się członkowie naszego stowarzyszenia, to właśnie dzięki ich wolontariackiej pracy te i inne przedsięwzięcia mogą być realizowane - mówi pani Barbara.

W piątek, 23 lipca, przedstawiciele komisji odwiedzili Staniszcze Małe. Ze względu na ograniczony czas nie mogli przejść całej ścieżki, która liczy 3 km. Zobaczyli jednak nową wiatę oraz cały teren przy świetlicy. Przedstawiciele odnowy przygotowali prezentację multimedialną, w której pokazywali etapy powstawania ścieżki, zmian przy świetlicy oraz efekt ostatnich prac.

Piątego września poznamy zwycięzców konkursu. Trzymamy kciuki za Staniszcze!

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe