Nowe tablice na urzędzie

  • 12.08.2021, 08:24
  • KUB
Nowe tablice na urzędzie Okazją do zawieszenia tablic był remont budynku urzędu

Wreszcie dwujęzyczne tablice zawisły na jednym z budynków gminy Jemielnica - napisał do redakcji Czytelnik. - A czemu na drugim budynku administracji tablic nie ma? Mam pomysł, żeby dorzucić jeszcze tablice w języku śląskim. W Bytomiu takie coś jest - podał.

Okazją do zawieszenia tablic dwujęzycznych była termomodernizacja budynku urzędu, w którym mieści się m.in sala obrad rady gminy. Przypomnijmy, że wcześniej wniosek w sprawie tablic zgłaszała jedna z radnych, a pozostali przystali na ten pomysł.

Na razie nazwy w dwóch językach nie pojawią się na drugim obiekcie.

- Przymierzamy się do remontu drugiego budynku urzędu. Być może nastąpi on w przyszłym roku - mówi wójt Marcin Wycisło. - Wtedy na nim również zawiesimy tablice w dwóch językach. Nie przewidujemy podobnych tablic w gwarze śląskiej - dodaje.

 

KUB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kratochwil
Kratochwil 08.09.2021, 13:26
Czy powinny być nazwy dwujęzyczne?Tak! W końcu nie jesteśmy w dziczy, tylko w Europie. Obowiązuję ochrona mniejszości narodowych.

Odnośnie procesu decyzyjnego na gminie, to można powiedzieć, że nie jest on ani pro-śląski, ani pro-niemiecki, ani też pro-polski. Proces decyzyjny to raczej "Błądzenie Losowe".
Smok
Smok 07.09.2021, 08:21
Dwujęzyczne nazwy same w sobie nie są złe, jeśli podkreślają specyfikę regionu. Wydawało mi się jednak od samego początku, że powinno to wyglądać w ten sposób, że oficjalna nazwa jest oficjalną, a dodatkowe są dodatkowe i tak powinny być napisane. Podobniejest z nazwami miejscowości. Oficjalna nazwa, polska, powinna być duża, natomiast nazwa dodatkowa mniejsza, by wyraźnie było widać, do jakiej miejscowości się wjeżdża. Wjeżdżając np. do Kolonowskiego można odnieść wrażenie, że ta miejscowość nazywa się Kolonowskie Colonowska, zupełnie jak np. Chorzów Stary, a przecież tak nie jest, to nie są dwuczłonowe nazwy, tylko tablice tak sugerują.
Nadmiar poprawności (zwłaszcza politycznej) staje się śmieszny.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 08.09.2021, 20:03
Skończ juz z twoja colonowska
Ślązak
Ślązak 05.09.2021, 16:21
Jak się jakimś gorolom i hadziajom te niemieckie tablice nie podobają, to niech się wyprowadzą do Warszawy, blisko Wiejskiej.
Al Bandy
Al Bandy 18.08.2021, 11:27
Bóg jest miłością i kocha Wszystkich.

O wy maluczcy, Polscy nacjonaliści, uczcie się od naszego Pana, Jezusa Chrystusa, jak miłować bliźniego!
xenva
xenva 14.08.2021, 06:17
spójrzcie w dowody osobiste a zobaczycie jakie jakie macie pochodzenie. Tam na pewno nic nie pisze o niemczech. a tu jest urząd państwowy.
Jarząbek Wacław
Jarząbek Wacław 14.08.2021, 13:59
Z niesmakiem czyta się takie ignoranckie wpisy. Proszę o wskazanie gdzie w dowodzie osobistym jest rubryka potwierdzająca narodowość. Zgłoś się na korepetycje do "Zwolennika Gowina". Jeżeli oczywiście Cię przyjmie.
xenva
xenva 11.09.2021, 06:31
widzę,że nie zrozumiałeś
Jarząbek Wacław
Jarząbek Wacław 11.09.2021, 12:10
Nie wycofuj się przysłowiowym rakiem ze swojego niefortunnego wpisu i nie imputuj mi problemów ze zrozumieniem infantylnych treści Twojego autorstwa. Wskaż (proszę o to ponownie) gdzie w polskim dowodzie osobistym są wpisane dane o narodowości posiadacza tego dokumentu. Z góry dziękuję
xenva
xenva 12.09.2021, 14:07
pożycz dowód osobisty (Rzeczpospolita Polska je wydaje) od kogoś dorosłego i zobacz pod peselem -obywatelstwo polskie (wiem,nie jest to narodowość) i przestań czepiać się pierdół. Tu jest Polska i nie róbmy z niej na siłę innego kraju.Takie tablice to zawieś sobie na domu a nie na budynku państwowym. Takie jest moje zdanie. ...POLACY NIE GĘSI I SWÓJ JĘZYK MAJĄ. M.Rej
Jarząbek Wacław
Jarząbek Wacław 12.09.2021, 19:52
Nie kwestionuję faktu, że "Tu jest Polska...". radzę Ci prześledzić historię i losy tych ziem od czasów Kazimierza Odnowiciela. Dowód mam własny - od kilkudziesięciu lat. Uprzejmie proszę nie łączyć "pochodzenia" (to słowo jest początkiem i przyczyną Twojej porażki intelektualnej ) z obywatelstwem. Jeżeli już chcesz to swataj je bardziej z narodowością. Czy wybierasz się może na listopadowy Marsz Niepodległości? Jeżeli tak to tam wyraź bardziej ekspresyjnie swoje nacjonalistyczne poglądy . Powodzenia.
xenva
xenva 15.09.2021, 05:09
patrząc na twoje wpisy to da się zauważyć iż czujesz się kimś mądrzejszym od wszystkich. Idąc tokiem twego myślenia to powinniśmy zniemczyć nie tylko śląsk ale i pomorze a ty zmień w nazwisku polskie znaki diakrytyczne bo nie pasują do twojej germanizacji.
Jarząbek Wacław
Jarząbek Wacław 15.09.2021, 14:47
Przykro mi, że zabolało. Jak się nie ma argumentów to się niestety przegrywa.Ty przegrywając uderzasz na oślep. Wątków historycznych nie zamierzam już podnosić w wymianie poglądów z Tobą ponieważ nie chcę uchodzić za sadystę... Ostatni z nich to taki, że osadnicy pochodzenia germańskiego (i to w dużej, jak na tamte czasy, liczbie) byli na tych ziemiach już na początku XIII wieku. Kończąc, mimo wszystko, pozdrawiam.
xenva
xenva 17.09.2021, 06:07
nie czuję się przegranym. Mam swoje zdanie i tyle.
Jarząbek Wacław
Jarząbek Wacław 13.08.2021, 19:26
"Zresztą gm. Jemielnica... to sami "Ślązacy" i Niemcy - więc nie ma się co dziwić."
Tą wypowiedzią, droga mieszkanko, mimo woli wystawiłaś sobie świadectwo deficytu intelektualnego. Przy okazji: kompletnie nie znasz uwarunkowań prawnych związanych z kwalifikowaniem jakiejś grupy do mniejszości narodowej czy etnicznej. Zapoznaj się z przepisami w tym względzie- zarówno polskimi jak i niemieckimi.
Mieszkanka
Mieszkanka 12.08.2021, 10:54
Bez sensu te tablice. Czy Niemcy w swoich regionach gdzie zamieszkuje większość Polaków posiadają na budynkach administracji publicznej, tablice w j. polskim? Nie wydaje mi się.. Tablice niemieckojęzyczne w naszym regionie to jakaś porażka.. Jednak głos w tej sprawie należy do ludności, więc niestety większość tak zadecydowała. Zresztą gm. Jemielnica... to sami "Ślązacy" i Niemcy - więc nie ma się co dziwić.
Zwolennik Gowina
Zwolennik Gowina 13.08.2021, 22:55
Europejskie Prawo do dwujezyczności odnosi się do mniejszości narodowych osiadłych od wieków na danym terenie. Prawo to nie odnosi się emigracji zarobkowej czy gastarbeiterów. Dlatego Polacy na Zaolziu w Czechach mają tablice dwujęzyczne, bo mieszkają tam od setek lat. Polacy w Pradze czy Berlinie nie będą mieli tablic, nawet jakby stanowili ich 99% ogółu mieszkańców, bo prawo eropejakie jest jasne: nie odnosi się do emigrantów!!!

Trynicjusz
Trynicjusz 12.08.2021, 10:51
Kto był przeciw śląskim nazwom w Jemielnicy?

Pytam:

Czy Piotr P. nakazał Marcinowi W., aby odrzucić pomysł śląskich nazw, bo po co robić i się narobić, jak można nie robić?
Jo
Jo 12.08.2021, 10:10
No przecież. W Jemielnicy mieszkają Niemcy i Polacy. Ślązoków tukej niy ma.

Pozostałe