Dlaczego dwóch dyrektorów?

  • 07.08.2021, 08:24
  • KUB
Dlaczego dwóch dyrektorów? Kuchnia w nowym obiekcie będzie obsługiwała nie tylko przedszkole i żłobek w Jemielnicy, lecz także docelowo szkoły i przedszkola z całej gminy
Jakiś czas temu na łamach „Strzelca” poinformowaliśmy, że gmina poszukuje dyrektora żłobka w Jemielnicy. W związku z tą informacją do redakcji napisał pan Daniel, który dopytywał o powody ogłoszenia konkursu.

- Jeżeli żłobek i przedszkole będą znajdować się w jednym budynku, to dlaczego gmina tworzy dwa stanowiska dyrektorskie - dla dyrektora przedszkola i dla dyrektora żłobka? - pytał Czytelnik. - Przecież dyrektorem żłobka i przedszkola mogłaby być tylko jedna osoba! Po co mnożyć kolejne posady dyrektorskie? Po co marnować pieniądze budżetowe? Gdybym był wójtem, to wprowadziłbym mądre oszczędzanie. Dla szkoły podstawowej, przedszkola i żłobka byłby tylko jeden dyrektor, zamiast trzech - wyznał pan Daniel, ale nie zdradził nam, czy zamierza startować na wójta w nadchodzących wyborach.

Zapytaliśmy obecnie urzędującego wójta o powody ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora żłobka.

- Odpowiedź jest prosta: to wynika z obowiązujących przepisów - mówi wójt Marcin Wycisło. - Publiczne przedszkola zakładane są na podstawie ustawy o systemie oświaty, natomiast żłobki gminy mogą tworzyć i prowadzić na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Żłobki, działające dotąd jako publiczne i niepubliczne, nie zostały objęte systemem oświaty. Przedszkola podlegają ministerstwu edukacji, a opieka nad dziećmi do lat 3 - ministerstwu rodziny i polityki społecznej. Wiele osób wskazuje na nieracjonalność stanu prawnego - żłobek musi funkcjonować jako wyodrębniona jednostka organizacyjna, musi mieć własnego dyrektora i nie może wchodzić w skład zespołu np. żłobkowo-przedszkolnego lub szkolno-przedszkolno-żłobkowego. To dlatego jako gmina musieliśmy ogłosić konkurs na stanowisko dyrektora żłobka. Nie ma natomiast przeszkód do tego, aby zapewniać wspólną obsługę administracyjną żłobkom i przedszkolom oraz lokalizować je w jednym budynku - dodaje.

Konkurs na stanowisko dyrektora żłobka w Jemielnicy został już rozstrzygnięty. Wygrała go Jolanta Koźlik, która jest też dyrektorem przedszkola.

- Zgodnie z prawem, z panią dyrektor zostanie zawarta oddzielna umowa. Na podstawie jednej umowy pełni funkcję dyrektora przedszkola, na podstawie drugiej oddzielnej - dyrektora żłobka. Stanowisko dyrektora żłobka dotyczy 1/4 etatu - mówi wójt. - Tym samym jedna osoba będzie zarządzać całym obiektem - podkreśla.

 

KUB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Paweł Wieczorkowski
Paweł Wieczorkowski 11.08.2021, 08:59
Czyli mamy razem 1 i 1/5 etatu? To razem 5/4 etatu.... Coż gmina Jemielnica jest bogata, dochodowa, niech żyje etatyzm...
Piotr Sznura
Piotr Sznura 10.08.2021, 04:50
Dobrze że dyrektor tylko na 1/4 etatu i choć trochę udało się ominąć te biurokracje

Pozostałe