5 zasad, o których warto pamiętać, by cieszyć się piękną fotorelacją z wakacji

  • 30.07.2021, 09:47
5 zasad, o których warto pamiętać, by cieszyć się piękną fotorelacją z… Istnieją takie techniki, które pozwolą stworzyć fantastyczne zdjęcia wakacyjne. Zdjęcia możesz na bieżąco wysyłać rodzinie i znajomym, udostępniać na portalach społecznościowych czy wydrukować, aby zdobiły ściany i przywoływały masę wspomnień. O czym warto pamiętać, aby nasze zdjęcia cieszyły oko n
Istnieją takie techniki, które pozwolą stworzyć fantastyczne zdjęcia wakacyjne. Zdjęcia możesz na bieżąco wysyłać rodzinie i znajomym, udostępniać na portalach społecznościowych czy wydrukować, aby zdobiły ściany i przywoływały masę wspomnień. O czym warto pamiętać, aby nasze zdjęcia cieszyły oko nawet wtedy, gdy wakacje dawno będą już za nami?

Dobrze dobieraj światło

Chociaż latem nie stronimy od słońca, korzystamy z pięknej pogody w mieście czy wylegujemy się na słonecznej plaży, to jeśli chodzi o zdjęcia, ostre światło słoneczne nie jest naszym sprzymierzeńcem. Po pierwsze, zdjęcia w pełnym słońcu są często, wbrew naszym oczekiwaniom, płaskie w odbiorze. Ostre światło spłyca grę cieni, sprawia, że na zdjęciu wiele elementów wizualnie scala się w jedną wielką plamę. Nasze skóra w pełnym słońcu może też być zaczerwieniona, bardziej widoczne bywają wszelkie krosty, niedoskonałości i nierówności. Aby nasze zdjęcie wydawało się zawierać więcej głębi, a nasza cera na zdjęciu zmiękczona, zdjęcia róbmy w tzw. magic hour, czyli na godzinę przed zachodem słońca.

Rób zdjęcia wnętrz

Pięknymi zdjęciami krajobrazu czy też zdjęciami najbardziej oczywistych punktów na mapie danego miasta może pochwalić się niemal każdy turysta. To, co może wyróżnić twoje zdjęcia i sprawić, że będzie się je oglądało z ciekawością, to wnętrza. Psycholodzy twierdzą, że dużo bardziej niż widokówki naszą uwagę przyciągają te fotografie, które przedstawiają to, jak wygląda wnętrze jakiegoś budynku - np. restauracji, sklepu, a nawet pokoju hotelowego, jeśli jest oryginalnie zaaranżowany. Czujemy się wówczas tak, jakbyśmy faktycznie uczestniczyli w podróży — mamy okazję zobaczyć niedostępne w inny sposób zakamarki. Chcąc sfotografować wnętrza, zapytajmy o zgodę (obsługę sklepu, restauracji, muzeum, etc.), nie zawsze bowiem będzie to możliwe.

Stawiaj na różnorodność, ale nie ilość

Chyba każdy, kto pstrykał zdjęcia podczas urlopu, bardzo dobrze zna problem klęski urodzaju. Bywa, że robimy zdjęcia niemal na każdym rogu, bo wszystko wydaje się nam nowe, niepoznane i atrakcyjne. W rezultacie do przejrzenia i edycji mamy setki zdjęć, wiele z nich przedstawia ten sam fotografowany obiekt z różnych perspektyw, na wielu zdjęciach jesteśmy my w prawie identycznych pozach. To nie ułatwia zadania, jeśli chodzi wybór tylko tych jedynych i niepowtarzalnych zdjęć. Z tego powodu dobrze jest ograniczać codzienną liczbę fotografii, zarówno dla komfortu nas samych, którym przyjdzie edytować zdjęcia, jak i dla komfortu oglądających, którym naprawdę wystarczy kilka ujęć, zamiast zalewu kilkudziesięciu bardzo zbliżonych do siebie widoków.

Brzydka pogoda? Przekuj ją w zaletę

Bywa i tak, że pogoda płata nam figle i planowane, słoneczne wakacje zamieniają się w pasmo deszczowych, szarych dni. Wbrew pozorom nie musi to oznaczać zaprzepaszczenia szansy na ciekawe zdjęcia. Deszczowa aura to z oczywistych względów rzadki motyw przewodni wakacyjnych zdjęć, ale czyż oryginalność nie jest zaletą? Sprawdź ustawienia aparatu i spróbuj porobić zdjęcia miasta zza szyby skropionej deszczem. Efekty mogą cię zaskoczyć. Innym pomysłem są zdjęcia obiektów czy osób, które odbijają się w kałużach. Ale uważaj! W deszczową pogodę zawsze musimy pamiętać o nieprzemakalnym etui na aparat fotograficzny. Odzyskiwanie danych w Opolu, Warszawie, Poznaniu czy każdym większym mieście, kiedy po powrocie z wakacji okazuje się, że aparat został zawilgocony czy wprost zalany, to często niezbędna usługa, która pomaga odzyskać utracone przez taką niefrasobliwość zdjęcia.

Tryb makro — nie tylko dla profesjonalistów

Tradycyjne zdjęcia krajobrazu, zdjęcia znanych miejsc czy popularne selfie to nie jedyne możliwości na ciekawe pamiątki z wakacji. Jedną z kolejnych jest tryb makro w aparacie. Wielu z nas nie korzysta z niego, z obawy przed brakiem profesjonalnych umiejętności fotograficznych. W rzeczywistości jednak, nasze zdjęcia makro wcale nie muszą być doskonałe techniczne, mają być ciekawe i intrygujące! A to z pewnością uda nam się osiągnąć - wystarczy wypróbować odpowiednie ustawienia. Co dają nam zdjęcia w trybie dużego zbliżenia? Pozwoli ono na uwiecznienie wielu szczegółów, jak np. egzotyczne pąki kwiatów, niespotykane w innej strefie klimatycznej owady, a lokalnie- ciekawe kształty muszli nad bałtycką plażą itp.

Wakacyjne zdjęcia to pamiątka, która zostanie z nami na lata. Za każdym razem, kiedy spojrzymy na fotografie, przypominać się nam będzie urlop, który spędziliśmy w atmosferze beztroski.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe