Klimatyzacja do domu i mieszkania - jak wybrać dobre urządzenie?

  • 30.07.2021, 14:34
Klimatyzacja do domu i mieszkania - jak wybrać dobre urządzenie? Klimatyzowane pomieszczenia jeszcze do niedawna kojarzone były przede wszystkim z miejscami użyteczności publicznej lub biurowcami. Mało kto montował tego typu rozwiązania w prywatnych domach lub mieszkaniach. Aktualnie coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż klimatyzacji w prywatnych obiekt
Klimatyzowane pomieszczenia jeszcze do niedawna kojarzone były przede wszystkim z miejscami użyteczności publicznej lub biurowcami. Mało kto montował tego typu rozwiązania w prywatnych domach lub mieszkaniach. Aktualnie coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż klimatyzacji w prywatnych obiektach mieszkalnych. Jak zatem wybrać dobre urządzenie do domu lub mieszkania?

Klimatyzacja do domu i mieszkania - rodzaj klimatyzatora

Pierwszym zagadnieniem, jakie należy poruszyć podczas wyboru urządzenia, jest rodzaj klimatyzatora. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje, ze względu na ich budowę. Są to klimatyzatory przenośne, klimatyzatory typu split oraz klimatyzery.

W procesie wyboru docelowego rozwiązania warto najpierw zidentyfikować potrzeby i ustalić fakty, którymi należy kierować się podczas selekcji dostępnych rozwiązań. Są to zagadnienia związane z ustaleniem:

  1. wielkości powierzchni, która ma być klimatyzowana,
  2. mocy urządzenia, jaka jest niezbędna do uzyskania oczekiwanych efektów na danej powierzchni,
  3. akceptowalny poziom hałasu generowany przez urządzenie,
  4. dodatkowe funkcje, jakie powinna posiadać klimatyzacja (np. nawilżanie i osuszanie powietrza, automatyczny czas pracy).

Klimatyzatory przenośne

Jak sama nazwa wskazuje, klimatyzator przenośni jest w pełni mobilny. Dzięki zamontowanym kółkom może być swobodnie przestawiany. Jedynym ograniczeniem jest konieczność wyprowadzenia na zewnątrz rury usuwającej ciepłe powietrze, na przykład przez uchylone okno. Taka sytuacja generuje jednak kłopot, ponieważ w gorące dni przez otwarte okno do pomieszczenia dostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz.

Do zalet takiego rozwiązania zaliczyć można więc mobilność urządzenia i brak konieczności montażu. Nie jest potrzebna również zgoda administratora budynku ani innych instytucji. Klimatyzatory przenośne mają jednak również swoje wady. Jest to na przykład wysoki poziom generowanego hałasu oraz niska wydajność w przypadku większych powierzchni. Koszt klimatyzatora przenośnego waha się w granicach od 1000 zł do 2000 zł.

Klimatyzatory typu split

Tego typu urządzenie składa się z jednostki wewnętrznej znajdującej się wewnątrz pomieszczenia (parownik) oraz jednostki zewnętrznej montowanej na zewnątrz budynku (skraplacz). Instalacja taka pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia i wydala je na zewnątrz. Mogą one przybierać różne formy, na rynku znajdują się klimatyzatory kasetonowe, przypodłogowe lub ścienne.

Zdecydowaną zaletą takiej klimatyzacji jest stosunkowo wysoka wydajność i efektywność urządzenia. Jeśli moc klimatyzatora jest odpowiednio dobrana, sprawdzi się on bardzo dobrze również w większych pomieszczeniach. Dodatkowo elementy generujące hałas znajdują się na zewnątrz, a w okresie zimowym klimatyzator jest w stanie ogrzać pomieszczenie. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność montażu, a wiec uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń. Cena tego typu jednostek oscyluje w granicach od dwóch do nawet kilkunastu tysięcy, w zależności od rodzaju i mocy.

Klimatyzery

Klimatyzer to rozwiązanie tylko i wyłącznie do małych pomieszczeń. To niewielkie urządzenie o prostej zasadzie działania polegającej na przepuszczaniu powietrza przez wilgotną tkaninę. Zaletą jest na pewno mobilność, niski pobór energii oraz cena. Urządzenie w rzeczywistości jednak nie odprowadza ciepłego powietrza na zewnątrz. Zupełnie nie sprawdzi się również w przypadku dużych pomieszczeń. Cena takiego klimatyzera to około 200 zł.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe