Jak wygląda czyszczenie klimatyzacji domowej?

  • 30.07.2021, 08:24
Jak wygląda czyszczenie klimatyzacji domowej? W dobie męczących upałów i bardzo wysokich temperatur, w domach i mieszkaniach coraz częściej pojawiają się klimatyzacje domowe. Urządzenia tego typu skutecznie obniżają temperaturę w pomieszczeniu, zwiększając komfort życia. Sprzęt wymaga jednak konserwacji m.in. czyszczenia. W jaki sposób oczyszc
W dobie męczących upałów i bardzo wysokich temperatur, w domach i mieszkaniach coraz częściej pojawiają się klimatyzacje domowe. Urządzenia tego typu skutecznie obniżają temperaturę w pomieszczeniu, zwiększając komfort życia. Sprzęt wymaga jednak konserwacji m.in. czyszczenia. W jaki sposób oczyszczać klimatyzację domową?

W domu czy mieszkaniu możemy posiadać zarówno przenośny klimatyzator, którego rurę wystawiamy za okno, albo standardowe, stacjonarne urządzenie umieszczone np. na balkonie lub ścianie budynku. Obydwie wersje wymagają kompleksowej konserwacji i czyszczenia.

Co się stanie, jeżeli nie będziemy czyścić klimatyzacji?

Dlaczego czyszczenie klimatyzacji domowej jest tak ważne? Powietrze wtłaczane i chłodzone przez nieczyszczony klimatyzator będzie pełne drobnoustrojów i mikrozanieczyszczeń, które bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Jest to szczególnie istotne dla alergików, ale i pozostali szybko odczują pracę nieczyszczonej klimatyzacji. Szybko pojawi się uciążliwy kaszel i katar, a w późniejszym czasie również choroby płuc czy układu krążenia.

Co więcej, nieczyszczona klimatyzacja domowa zacznie się psuć. Zapchane filtry uniemożliwią efektywną pracę, aż w końcu całkowicie przestanie działać. Lepiej unikać więc takich nieprzyjemnych sytuacji.

Czym czyścić klimatyzację?

Do czyszczenia klimatyzacji powinniśmy wykorzystywać miękkie ścierki, które nie zarysują powierzchni sprzętu. Konieczna będzie też inwestycja w specjalne środki chemiczne. To one zlikwidują niebezpieczne i negatywnie oddziałujące na zdrowie mikrozanieczyszczenia. Pamiętajmy, że do czyszczenia klimatyzacji trzeba używać dedykowanych do tego chemikaliów – wszelkie rozpuszczalniki mogą przedostać się do naszego układu oddechowego, czyniąc spustoszenie w organizmie.

Przed zakupieniem środków warto zapoznać się z wytycznymi producenta, który wskaże jakie specyfiki można stosować, a jakie najlepiej wykluczyć.

Od czego zacząć czyszczenie klimatyzacji domowej?

Przede wszystkim czyszczenie klimatyzacji zacznijmy od dokładnego odkurzenia wszystkich filtrów urządzenia. Z pomocą przyjdzie instrukcja obsługi dołączona do sprzętu. Następnie powinniśmy oczyścić wystawiony na zewnątrz skraplacz, wykorzystując do tego specjalne, dość silne środki chemiczne. Do wyczyszczenia umieszczonego wewnątrz parownika użyjmy z kolei specyfików mniej drażliwych, które jednak niszczą niebezpieczne drobnoustroje.

Koniecznie należy również zebrać cały kurz z obudowy sprzętu. Może on dostać się do kanalików, zapychając filtr i utrudniając pracę układu. Po wszystkim dokładnie zamontujmy kolejne podzespoły (zgodnie z instrukcją) i sprawdźmy czy sprzęt działa poprawnie.

Pamiętajmy, że regularne i kompleksowe oczyszczanie urządzenia przedłuży jego żywotność, zwiększy wydajność sprzętu, a przede wszystkim pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Sprawdź pełną ofertę na stronie Kliwent

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe