Kopciuchy do likwidacji

  • 17.07.2021, 08:24
  • PL
Kopciuchy do likwidacji Wkrótce budynek będzie posiadał ekologiczny system grzewczy

Kilka miesięcy temu gmina Ujazd przystąpiła do projektu partnerskiego pn. „Likwidacja i wymiana źródeł ogrzewania na ekologiczne w Gminie Ujazd, Gminie Bierawa i Gminie Leśnica”. W ramach inicjatywy samorządy starały się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 umożliwiające jej realizację. Zadanie objęte zostało dofinansowaniem.

- Działania poprzez likwidację i wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła na nowe ekologiczne mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza na terenie naszej gminy oraz zwiększenia stopnia ochrony środowiska w regionie - mówi burmistrz Hubert Ibrom.

Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia prowadzono kampanię informacyjną wśród mieszkańców, podczas której zainteresowani mogli zadeklarować chęć uczestnictwa w programie. Zgłoszono 33 gospodarstwa domowe oraz blok znajdujący się naprzeciwko sklepu Spar przy Placu 1 Maja w Ujeździe.

- Jesteśmy zadowoleni, że dzięki dotacji pozbędziemy się kolejnej ilości starych pieców węglowych, szczególnie jeśli chodzi o budynek wielorodzinny, ponieważ każde mieszkanie posiada indywidualne źródło ciepła, przez co jest on największym kopciuchem w gminie - przyznaje burmistrz. - Będzie on przyłączony do sieci gazowej zasilanej gazem płynnym propan-butan, a w pozostałych budynkach nieekologiczne źródła ogrzewania wymienione zostaną na kotły węglowe spełniające obowiązujące normy i wytyczne oraz posiadające zautomatyzowany system obsługi, kotły elektryczne, kotły na biomasę, czy pompy ciepła - tłumaczy.

W gminnym budżecie zabezpieczono środki na wykonanie zadania. Zgodnie z założeniami mieszkańcy mogą liczyć na 80% dofinansowania inwestycji nie przekraczającej 10 tys. 400 zł. Samorząd pokrywa 49,01% kosztów, a 30,99% pochodzi ze środków unijnych. W ciągu najbliższych miesięcy przedsięwzięcie doczeka się realizacji.

 

PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe