Nie wymieniaj bez wniosku

  • 08.07.2021, 12:24
  • JG
Nie wymieniaj bez wniosku

W gminie Kolonowskie od 2015 roku realizowany jest program dopłat do wymiany pieca. Początkowo mieszkańcy mogli liczyć na wsparcie w wysokości 1 500 zł, obecnie można dostać 500 zł więcej, czyli 2 000 zł.

- Mieszkańcy chętnie korzystają z tej formy wsparcia, która może również stanowić uzupełnienie środków z programu Czyste Powietrze. Przypomnę, że mamy podpisaną umowę na wspólną realizację programu. Dopłata może być również dodatkiem do pieniędzy, o które gmina stara się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - mówi Konrad Wacławczyk, wiceburmistrz Kolonowskiego.

Do tej pory urząd podpisał 120 umów z mieszkańcami, z czego 54 w tym roku.

- Najpierw należy złożyć w urzędzie wniosek, który zostaje poddany weryfikacji. Mieszkaniec musi określić, na jaki piec chce wymienić stary kocioł, ponieważ nie dofinansowujemy wymiany na kotły opalane węglem lub materiałem węglopochodnym np. ekogroszkiem. Jeśli wszystko jest dobrze uzupełnione to wtedy podpisujemy umowę i można przystąpić do realizacji inwestycji - wyjaśnia Wacławczyk. - Po jej zrealizowaniu trzeba przyjść do urzędu z fakturą i innymi dokumentami opisanymi w Karcie Usługi. Nasz pracownik przeprowadzi na miejscu kontrolę, czy nowy piec został rzeczywiście zamontowany, a stary zezłomowany. Później wypłacamy dotację - dodaje.

Wiceburmistrz podkreśla, że czasami zdarzają się przypadki, że do urzędu dzwoni ktoś, kto wymienił już piec i chciałby dostać pieniądze. Trzeba trzymać się określonej procedury i przepisy prawne nie dopuszczają udzielenia dotacji w takim przypadku.

- Wnioski należy składać do 30 września roku poprzedzającego inwestycję. Jeśli mamy dostępne środki to wnioski są załatwiane na bieżąco - mówi Konrad Wacławczyk.

Mieszkańcy najczęściej wymieniają stare kotły na piece opalane pelletem. Tam gdzie jest taka możliwość chętnie korzystają z pieców gazowych oraz montowane są powietrzne pompy ciepła.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe