Konie Śląskie zaprezentowały się w Porębie

  • 01.07.2021, 08:24
  • JOK
Konie Śląskie zaprezentowały się w Porębie Pani Hanna z koniem Torian

Najpiękniejsze konie rasy śląskiej, roczniaki i dwulatki prezentowały się w sobotę 26 czerwca na XXIV Regionalnym Przeglądzie Koni w Porębie. Karolina Króżel, która, jak mówi - wychowała się w stajni na przegląd przyjechała z województwa łódzkiego, z Kębliny z koniem Dekster Syriusz.

- Charakteryzuje się ładnym kłusem i bardzo obszernym stępem. Praca z koniem wymaga dużo pracy. Zwierzęta każdego dnia muszą być wyprowadzane w różne miejsca, by oswoiły się z otoczeniem - tłumaczy pani Karolina.

Koń Torian po ogierze śląskim Trojan przyjechał na wystawę z hodowli koni Waldemara Wloka z Kamienia Śląskiego. Na przeglądzie pokazywał się po raz pierwszy.

- Jest bardzo spokojnym koniem i charakteryzuje się bardzo dobrym ruchem i budową, ale ocenę zostawiamy sędziom - mówi Hanna Kozołup.

- Podczas prezentacji można zaobserwować najpiękniejsze konie śląskie w całej Polsce i mówię to z całą odpowiedzialnością. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem wśród hodowców, sympatyków koni, którzy towarzyszą nam od lat. O sukcesie tej imprezy może świadczyć fakt, że lista zgłoszeń zapełniła się nam zaledwie w cztery dni, powstała również lista rezerwowa. W jeden dzień potrafimy ocenić jedynie 60 koni - mówi Sebastian Kwoczała prezes Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni w Katowicach. - Koń jest oceniany pod względem typu, ruchu, pokroju, kondycji i pielęgnacji - mówi Kwoczała - Koń śląski wyróżnia się bardzo dobrą psychiką i chęcią współpracy z człowiekiem.

Wydarzenie to efekt kilkumiesięcznej pracy gminy Leśnica, Leśnickiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni w Katowicach, Terenowego Koła Hodowców Koni Strzelce Opolskie oraz mieszkańców Poręby, na czele z sołtysem Piotrem Pisarskim.

Za rok impreza będzie obchodzić 25-lecie i organizatorzy już teraz zapowiadają liczne atrakcje.

 

JOK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe