Miliony złotych umorzonych składek ZUS w ramach tarczy 9.0

  • 08.06.2021, 13:00
  • Źródło: ZUS Opole
Miliony złotych umorzonych składek ZUS w ramach tarczy 9.0
Ponad 11,3 milionów złotych z tytułu składek umorzył opolski ZUS przedsiębiorcom z regionu w ramach Tarczy Antykryzysowej 9.0. To odpowiedź na wnioski, które w maju wpłynęły do placówek ZUS na Opolszczyźnie.

Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż mogą wnosić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r., ale też za wcześniejsze miesiące czyli od grudnia, przez styczeń do lutego. 
- Na Opolszczyźnie przedsiębiorcy prowadzący salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane czy handel detaliczny w galeriach handlowych skrzętnie skorzystali  z ulgi w postaci zwolnienia ze składek za marzec i kwiecień. Liczba płatników, którzy otrzymali takie zwolnienie za marzec sięgnęła 1520, a za kwiecień już 3366. Zatem z tej opcji skorzystało w województwie niemal pięć tysięcy przedsiębiorców – mówi Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów w opolskim oddziale ZUS. 
Dane ZUS z końca maja pokazują, że kwota umorzeń należności w ramach tarczy antykryzysowej 9.0 w skali kraju to już 578 mln zł. Pozytywne rozstrzygnięcia, czyli zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne za marzec i kwiecień stały się udziałem aż 235 tys. przedsiębiorców i firm w całym kraju.
Jak podkreśla ZUS w Opolu, aż 92 proc. wniosków, które przekazali dotychczas płatnicy z regionu spełniały kryteria do wydania pozytywnej decyzji. Podstawowe warunki, które muszą spełniać zainteresowani to prowadzenie przeważającej działalności gospodarczej z PKD wskazanym dla tarczy 9.0 na marzec br., oraz spadek przychodów o 40 proc. w porównaniu do miesiąca poprzedzającego miesiąc wskazany we wniosku. Kwota umorzeń w województwie opolskim za marzec i kwiecień różniły się, a wynosiły odpowiednio prawie
4,2 mln zł i niemal 7,2 mln zł. Przedsiębiorcy, którzy nie przekazali dotąd wniosku o tę formę wsparcia, wciąż mogą to zrobić. Termin upływa ostatniego dnia czerwca, a wnioski o symbolu RDZ-B7 należy przesyłać wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w   tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Natomiast, przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli zwrócić się o rozliczenie konta płatnika składek i ewentualny zwrot. 

Źródło: ZUS Opole

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe