Jak zorganizować miejsce pracy dla firmy remontującej dom?

  • 02.06.2021, 15:51
Jak zorganizować miejsce pracy dla firmy remontującej dom? Remont domu jest dość uciążliwą sytuacją dla mieszkańców i zawsze dąży się do tego, aby trwał jak najkrócej. Wiosna to okres, kiedy rozpoczynają się prace remontowe, w tym roku mocno opóźnione z uwagi na przedłużające się niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeżeli planujemy remont naszego domu lub m

Zakres remontu i wydatki

Planując remont musimy podjąć decyzję o jego zakresie; czy ma to być jedynie odnowienie, czy remont generalny, połączony z wymianą elewacji, instalacji, podłóg, wyburzaniem ścian działowych, kładzeniem nowej glazury w kuchni i łazience, itp. Duży remont wiąże się bowiem z szeregiem niedogodności, m.in. z odłączeniem sanitariatów, wyłączeniem z użytkowania kuchni, pralki, lodówki, co jest uciążliwe, zwłaszcza jeżeli w domu są małe dzieci.

Remont, zwłaszcza generalny, jest inwestycją na wiele lat. Dlatego nie warto szukać oszczędności w wykonawstwie. Jeżeli nie mamy doświadczenia ani wystarczających umiejętności, powinniśmy wynająć profesjonalną ekipę remontową. Lepiej zapłacić fachowcom za pracę dobrej jakości, niż zrobić samemu lub z pomocą np. rodziny po amatorsku, a po kilku miesiącach poprawiać. W ostatecznym rozrachunku wynajęcie ekipy wyjdzie znacznie taniej.

Materiały możemy kupić sami, możemy również zdać się na ekipę – wówczas trzeba będzie dać jej szefowi zaliczkę. Pamiętajmy o pokwitowaniu, a także żądajmy faktur za wszystkie zakupy. Faktury te będą podstawą do odliczenia kosztów remontu domu od podatku za bieżący rok.

Ekipa stacjonarna a dochodząca

Do większego remontu domu, który może potrwać niekiedy nawet kilka tygodni, najlepiej zatrudnić ekipę z zamieszkaniem. Minęły już czasy, kiedy ekipy budowlane nocowały w barakowozach, a za toaletę służyły im „domki z serduszkiem”. Obecnie można wynająć kontener mieszkalny z łazienką, mniejszy lub większy, w zależności od liczby osób, nawet z sześcioma pokojami. Posiadają one bardzo dobrą izolację, instalację elektryczną, oświetleniową i grzewczą, są umeblowane. Firma dostarczy taki kontener na miejsce za pomocą specjalnego pojazdu, ustawi, podłączy instalacje i przygotuje do użytkowania. Kontenery mieszkalne posiadają wszelkie niezbędne atesty, w tym przeciwpożarowy. Cena wynajmu kontenera mieszkalnego to około 1000 zł za miesiąc.

Ekipie dochodzącej należy przygotować miejsce i naczynia do spożywania posiłków oraz toaletę. Na rynku są dostępne toalety przenośne (popularne Toi-Toi), które można wypożyczyć w wersji podstawowej lub rozszerzonej – z umywalką i oświetleniem.

Zarówno dla ekipy stacjonarnej, jak i dochodzącej trzeba zapewnić napoje (kawę, herbatę, wodę mineralną) oraz apteczkę pierwszej pomocy.

Zabezpieczenie miejsca remontu

Przed rozpoczęciem prac remontowych powinniśmy zabezpieczyć wyposażenie domu. Konieczna będzie folia malarska i taśma papierowa do oklejenia mebli, ram okiennych, sprzętu RTV, listew, itp. Lustra ścienne i obrazy zdejmujemy, zabezpieczamy folią bąbelkową i wynosimy do nieużywanego pomieszczenia. Podłogę zabezpieczamy grubą folią malarską, odporną na uszkodzenia mechaniczne, Jeżeli na podłodze będą ustawiane cięższe maszyny (np. do cięcia desek lub płytek), na folii trzeba położyć tekturę, najlepiej falistą, która ochroni panele lub płytki przed uszkodzeniem. Rośliny doniczkowe i akwarium najlepiej na czas remontu powierzyć rodzinie lub przyjaciołom.

Co z odpadami remontowymi?

Do dyspozycji ekipy remontowej należy przeznaczyć kontener na gruz i odpady. W każdym większym mieście funkcjonuje co najmniej jedna firma, zajmująca się profesjonalnym wywozem gruzu i odpadów i wypożyczająca kontenery na odpady. Działalność takiej firmy obejmuje miejscowości w promieniu nawet kilkudziesięciu kilometrów. Trzeba oszacować orientacyjną ilość gruzu i odpadów, które zostaną wygenerowane podczas remontu i zamówić kontener o odpowiedniej pojemności. Kontener powinien znaleźć się na posesji już w pierwszym dniu remontu, gdyż skuwanie glazury, tynków i wyburzanie ścian działowych przeprowadza się na samym początku. Gruz ani odpady nie mogą być składowane na ziemi ani w innym dowolnym miejscu, nie mogą też być wywożone na własną rękę i porzucane – jest to niezgodne z prawem i karalne. Natomiast firma usługowa posiada odpowiednie koncesje i zezwolenia, a odebrany gruz i odpady trafią do punktu, gdzie zostaną posortowane i poddane recyklingowi.

 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe