Porządek z hulajnogami

  • 05.06.2021, 11:09
Porządek z hulajnogami

Od 20 maja obowiązują przepisy, które regulują status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz urządzeń napędzanych siłą mięśni przeznaczonych do poruszania się po drogach publicznych.

Na ulicach coraz częściej pojawiają się osoby na hulajnogach elektrycznych. To urządzenie pozwala szybciej dotrzeć do celu, a dla niektórych jest formą zabawy i rekreacji. Do tej pory nie było jasnych przepisów, czy osoba na hulajnodze może zajeżdżać drogę pieszemu i kto ma pierwszeństwo. Od teraz wiadomo, że kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (tzw. UTO, np. deskorolką elektryczną) muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu.

Czego nie wolno?

- Kierować hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h.

- Kierować hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.

- Przewozić hulajnogą elektryczną i UTO innych osób, zwierząt i przedmiotów.

- Ciągnąć lub holować hulajnogą elektryczną i UTO innych pojazdów.

- Pozostawiać hulajnóg elektrycznych i UTO na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

- Przejeżdżać hulajnogą elektryczną lub UTO przez przejście dla pieszych.

Gdzie się poruszać?

Kierujący hulajnogą elektryczną jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Dodatkowo jest zobowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością do 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, ale może osiągać tam prędkość do 20 km/h.

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Musi w tej sytuacji zachować zasady takie jak: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Kto może?

Hulajnogą elektryczną mogą kierować osoby w wieku od 10 lat do 18 lat, które posiadają te same uprawnienia, co w przypadku kierowania rowerem, czyli kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Zabronione jest poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe