Zanim kupisz, sprawdź!

  • 08.06.2021, 11:08

Według danych Centrum Badań Rynkowych i Społecznych, ponad 98% Polaków przed zakupem samochodu chciałoby mieć możliwość weryfikacji dotychczasowego przebiegu pojazdu.

Stan techniczny oraz historię serwisową można sprawdzić samodzielnie na podstawie różnych dostępnych raportów. Jednym z pierwszych kroków jest sprawdzenie numeru VIN, czyli Vehicle Identification Number. Jego rozkodowanie daje podstawowe informacje o marce, modelu i typie samochodu, roku produkcji, a także typie nadwozia. Co ważne, ukryte są w nim także informacje o rodzaju fabrycznego wyposażenia, dzięki czemu mamy możliwość porównania tego aktualnego z pierwotnym. Wszelkie braki w wyposażeniu są wskazówką lub wprost informacją o wypadkowej historii pojazdu.

Sporo słyszeliśmy o procederze nazywanym „korektą przebiegu”, a mimo to często dajemy się na to nabrać. Niższy przebieg to oczywiście wyższa cena i nasze pozorne przekonanie, że właśnie trafiliśmy na okazję życia. Niestety weryfikacja tego parametru nie jest sprawą ani prostą, ani oczywistą. W tym przypadku z pomocą może nam przyjść umiejętność czytania raportów odnoszących się do konkretnego auta. Podczas weryfikowania w bazach danych informacji o odnotowanych przebiegach warto zwrócić uwagę na chronologię i logikę tych zapisów. Dostępna od 2014 roku baza CEPiK zawiera ograniczoną liczbę pojazdów z pełną historią odnotowanych przebiegów dla samochodów zarejestrowanych w Polsce. Dla używanych samochodów importowanych, informacje zawarte w tej bazie będą zdecydowanie niepełne.

Kupno kradzionego auta, nawet wówczas, gdy o tym nie wiemy, przynosi same problemy. Jeśli nie sprawdzimy źródła pochodzenia samochodu przed zakupem, a w przyszłości okaże się, że jest kradziony - możemy zostać oskarżeni o paserstwo. Przepisy jasno wskazują, że naszym obowiązkiem jest podjęcie wszystkich możliwych działań, aby mieć pewność, że auto nie pochodzi z kradzieży. W takich sytuacjach konsekwencje są poważne - zarekwirowanie pojazdu i odpowiedzialność karna. Legalność samochodu możemy przeważnie bezpłatnie sprawdzić w bazach pojazdów skradzionych. Szczególnie czujni powinniśmy być, kupując auto z importu.

Kolejnym elementem weryfikacji używanego auta jest pozyskanie informacji na temat liczby i zakresu szkód komunikacyjnych oraz poznanie dostępnej dokumentacji zdjęciowej. Przeprowadzenie napraw blacharsko-lakierniczych nie jest elementem dyskwalifikującym pojazd z zakupu. Ważne jest to, w jaki sposób naprawa została przeprowadzona. Poprawna naprawa, zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami producentów, pozwala istotnie zmniejszyć ryzyko, że samochód będzie niebezpieczny w użytkowaniu. Gorzej, gdy samochód brał udział w poważnym wypadku, w którym został ciężko uszkodzony. Ocena uszkodzeń samochodu i sposobu wykonanej naprawy powinna zostać zlecona niezależnym ekspertom motoryzacyjnym - diagnostom ze Stacji Kontroli Pojazdów, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie techniczne oraz doświadczenie zawodowe pozwalające zweryfikować interesujący nas model.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe