Uwaga! Od 1 czerwca zmiany

  • 01.06.2021, 11:06
Uwaga!  Od 1 czerwca zmiany
Od 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy dla kierowców i pieszych.

Pieszy na drodze

O tej zmianie mówiło się od dawna. Wielu kierowców już wprowadziło ją do swoich codziennych nawyków na drodze. I dobrze! Zmiana w przepisach ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa pieszym, którzy przechodzą przez przejście bądź się do niego zbliżają. Od 1 czerwca kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność, ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, a także zmniejszyć prędkość - aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

To oznacza, że kierowcy są zobowiązani pilniej obserwować okolice przejść dla pieszych, przewidywać, czy dany przechodzień zaraz nie wejdzie na jezdnię. Przepis o pierwszeństwie pieszych przy wchodzeniu na przejście nie dotyczy tramwajów.

Nie tylko kierowcy są zobligowani do ostrożności. W świetle nowych przepisów, pieszy przechodzący przez przejście nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę i zaburzać percepcję, zwłaszcza wzrokową.

Noga z gazu

Nowością w Prawie o ruchu drogowym jest limit prędkości na obszarze zabudowanym. Dotychczas obowiązywało 50 km/h w ciągu dnia, zaś w porze nocnej (w godzinach 23.00-5.00) można było na takim obszarze jechać z prędkością 60 km/h. Od 1 czerwca - niezależnie od pory dnia - można poruszać się w obszarze zabudowanym 50 km/h.

Przypomnijmy, że limity prędkości, które obowiązują kierowców motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony, wynoszą: na autostradzie - 140 km/h, na drodze ekspresowej dwujezdniowej - 120 km/h, na drodze ekspresowej jednojezdniowej - 100 km/h, na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu - 100 km/h, na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej - 90 km/h.

Za przekroczenie prędkości grozi mandat od 50 do 500 zł i do 10 punktów karnych. Ponadto, kierowcy, którzy w terenie zabudowanym przekraczają prędkość o ponad 50 km/h, tracą prawo jazdy na trzy miesiące.

Koniec jazdy na zderzaku

Ileż razy, pędząc autostradą, denerwowaliśmy się, że pojazd za nami niebezpiecznie siedzi nam na ogonie? Od teraz - wedle prawa - tak zwana „jazda na zderzaku” jest zabroniona.

W znowelizowanej ustawie wskazano na obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący pojazdem musi zachować odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten ma wynosić co najmniej tyle metrów, ile wynosi połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się porusza, wyrażona w kilometrach na godzinę. Przykładowo, jadąc z prędkością 140 km/h, powinniśmy zachować 70 m odstępu od auta przed nami. Zasada minimalnego odstępu nie dotyczy wykonywania manewru wyprzedzania.

Pamiętajmy też, że w czasie wyprzedzania lewym pasem, nie powinniśmy podjeżdżać zbyt blisko samochodu, który jedzie przed nami, i zmuszać go do zjechania na prawy pas.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe