100. rocznica bitwy o Górę Św. Anny

  • 26.05.2021, 12:24
  • UP
100. rocznica bitwy o Górę Św. Anny Zakopiańczycy w Leśnicy

W ubiegłą sobotę odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy III powstania śląskiego i bitwy w Górze Świętej Anny. Rano na leśnickim rynku zebrali się włodarze naszego regionu oraz licznie zaproszeni goście. Pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Leśnicy złożono kwiaty. Następnie odbył się przejazd zabytkowych pojazdów z leśnickiego rynku pod Pomnik Czynu Powstańczego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Pod pomnikiem wspólnie odśpiewano hymn i odmówiono modlitwę. Odbył się apel pamięci oraz salwy honorowe. Potem nastąpiły wystąpienia przedstawicieli władz województw opolskiego i śląskiego. - Nie pozwólmy, aby egoizmy narodowe i gloryfikowanie przemocy i zbrodni w imię narodu stały się zarzewiem kolejnych waśni – mówił starosta strzelecki Józef Swaczyna - Nie ma usprawiedliwienia dla przemocy. Powinniśmy być mądrzejsi o doświadczenia historii, bo historia uczy, ale też kołem się toczy i lubi się powtarzać. Wszystko w naszych rękach.

Kolejnym punktem programu było wręczenie medali pamiątkowych i monet kolekcjonerskich upamiętniających 100. rocznicę III powstania śląskiego wydanych przez NBP. W części artystycznej zaprezentowali się orkiestra wojskowa z Bytomia oraz kapela górska z Zakopanego.

W imię poszanowania wszystkich walczących stron przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej złożyli na cmentarzu parafialnym w Górze Św. Anny wiązanki kwiatów na grobach niemieckich, polskich oraz Kadetów Lwowskich.

W uroczystościach wzięli m. in. udział przedstawiciele Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Zbigniew Kubalańca, Rafał Bartek, Zuanna Donath-Kasiura, starosta strzelecki Józef Swaczyna, burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski, radna wojewódzka Edyta Gola, prezydenta Katowic Marcin Krupa, delegacje z powiatu tatrzańskiego, Zakopanego oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. W czerwcu w Zakopanem odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy z okazji obchodów 100 rocznicy powstań śląskich. To właśnie z Zakopanego w 1921 roku wyszła grupa 40 ochotników, którzy wzięli udział w III powstaniu i w walkach o Górę Świętej Anny . Zakopiańska delegacja otrzymała symboliczny woreczek z ziemią, który zostanie umieszczony w kapsule czasu pod tablicą.

 

UP

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe