15 lat minęło...

  • 25.05.2021, 12:24
  • KUB
15 lat minęło... Przedstawiciele gminy Jemielnica spotkali się wirtualnie z reprezentantami partnerskiej gminy Wickede

Dwunastego maja 2006 roku gmina Jemielnica podpisała umowę o współpracy partnerskiej z gminą Wickede w Niemczech. W tym roku minęła 15. rocznica tego wydarzenia.

- Pandemia nie pozwoliła nam się spotkać osobiście z naszymi partnerami z Niemiec. Zamiast tego mieliśmy spotkanie on-line - mówi wójt Marcin Wycisło.

Odbyło się ono z gabinetu wójta. Uczestniczyli w nim m.in. radni, członkowie Mniejszości Niemieckiej i były wójt Joachim Jelito, który przed laty podpisywał zobowiązania partnerskie w imieniu gminy Jemielnica. Po drugiej stronie ekranu - podobnie jak po polskiej - zasiedli burmistrzowie i przedstawiciele gminy Wickede.

- Rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji. U nich, tak jak u nas, na Covid-19 zmarło kilka osób. Jednak nie mieli wielu chorych - relacjonuje Marcin Wycisło. - Też są zmęczeni lockdownem. Życzyliśmy sobie powrotu do normalności...

Z powodu ograniczeń koronawirusowych w ostatnich miesiącach niemożliwa była wymiana młodzieży, a to w dużej mierze na niej opiera się współpraca partnerska gmin. Zaczęła się dużo wcześniej, zanim sygnowano oficjalną umowę. Myśl o współdziałaniu szkół z Jemielnicy i Wickede zrodziła się w 2002 roku. Podjęła ją Maria Jelito, ówczesna dyrektorka jemielnickiego gimnazjum, i Erich Reineke, dyrektor Gerkenschule. Rok później szkoły nawiązały oficjalne kontakty - najpierw pomiędzy nauczycielami, a od 2004 roku - pomiędzy uczniami.

- Jak tylko epidemia się skończy, wymiana młodzieży będzie kontynuowana - zapowiada wójt. - Na razie planujemy lekcje z wymianą on-line.

 

KUB

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe