Wielkie odkrycie w Ujeździe

  • 07.01.2020, 09:11
  • Justyna Kubik
Wielkie odkrycie w Ujeździe Cegły z ujejskiego kościoła poddano badaniu. Ich układ i wielkość wskazują, że zostały ułożone bardzo dawno temu, w XIII wieku

To sensacja na skalę kraju. Kościół w Ujeździe jest starszy niż przypuszczano. Źródła historyczne podają, że pochodzi z 1613 roku. Tymczasem - jak dowodzą badacze - jest najpewniej o ok. 350 lat starszy! Co teraz z encyklopediami i podręcznikami historii? Trzeba będzie napisać je od nowa.

Lipiec 2019

Na początku lipca w kościele św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe przeprowadzono specjalistyczne badania geofizyczne. Prowadził je ekspert z dziedzin geologii i geofizyki dr Adam Szynkiewicz. Użył georadaru. Mocno upraszczając, można powiedzieć, że jego badania potwierdziły istnienie pod posadzką krypt i pochówków w nawie głównej kościoła, pod ławkami w pobliżu prezbiterium, a także pochówków w nawie bocznej pod kaplicą i innych anomalii, które mogą świadczyć o pozostałościach wcześniejszych konstrukcji.

- Te badania dały zielone światło do dalszej nieinwazyjnej penetracji bryły świątyni - mówi Dariusz Ciapa, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ujazdu „Miasto z historią”. To głównie dzięki jego pasji i zainteresowaniu historią lokalną tematem wieku kościoła w Ujeździe udało się zainteresować autorytety naukowe z kraju.

Czego szukają?

Najprościej mówiąc - badacze chcą dowieść, że kościół, jaki widzimy obecnie, powstał dużo wcześniej niż myślimy...

Więcej w wydaniu papierowym Strzelca Opolskiego (nr 1059)

Justyna Kubik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jordan1941
Jordan1941 10.01.2020, 01:47
A to przeciesz nijaka nowina. To juz od dawna udowodnione!

Pozostałe