Weź rodzinę na drezynę!

  • 09.05.2021, 09:21
  • KR
Weź rodzinę na drezynę! Kamil Smykała z panem Kazimierzem w dniu podpisania umowy na zakup drezyn. Na razie są dwie, do końca sezonu ma być ich już pięć. Będą się poruszały według specjalnego rozkłady jazdy
Kamil Smykała z przykrością spoglądał przez okno swojego domu na niszczejący dworzec kolejowy w Staniszczach Wielkich. Myślami wracał do czasów dzieciństwa, gdy dworzec tętnił życiem. Po zlikwidowaniu przejazdów osobowych jeszcze przez kilka miesięcy torami poruszały się pociągi towarowe. Potem życie na torach zamarło, infrastrukturę rozkradano....

Półtora  roku temu Kamil zakupił budynek dworca wystawiony przez kolej na przetarg i z pomocą rodziny rozpoczął nowy rozdział w historii gminy - wpadł na pomysł, że będą tędy jeździć.... drezyny!

Doskonale przygotowany udał się do zarządu kolei i przekonująco przedstawił plan działania, który został zaakceptowany. Prawdopodobnie już w połowie lipca będziemy mogli przejechać się drezyną, podziwiając urokliwe widoki. Po nieczynnej linii kolejowej na razie jeździć będą dwie drezyny, napędzane podobnie jak rower - siłą mięśni. Drogą w stronę Fosowskiego dotrzemy aż do mostu nad ul. 1 Maja. W stronę Strzelec przejażdżkę zakończymy na moście nad ulicą Żeromskiego.

Pojazdy obracają się bardzo łatwo, więc bez większego wysiłku wrócimy na miejsce startu. Łącznie trasa ma 6 km. Niewykluczone, że dystans ten się wydłuży. Kazimierz Leśniewski - właściciel Warsztatu Rowerów Nietypowych Trop z Gdańska, który dostarczył pojazdy, stwierdził, że to najlepsza trasa, jaką dotąd widział.

Z powodu pandemii plany na rozbudowę dworca na ten moment stanęły. Gdy tylko sytuacja wróci do normy możemy spodziewać się renowacji samego budynku, który ma status zabytku (pochodzi z 1911 roku). Właściciel nie wyklucza, że powstanie tu punkt gastronomiczny. Przejazd drezyną to rzadka atrakcja w naszym kraju. Inicjatywa z pewnością urozmaici ofertę turystyczną regionu.

KR

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe