Rozpoczęły się matury

  • 04.05.2021, 14:54
  • JG, KR
Rozpoczęły się matury
Tegoroczni maturzyści nie bawili się na balach studniówkowych, ponieważ ich plany pokrzyżowała pandemia. Przyszedł jednak maj, a to oznacza, że uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, przystąpią do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu, czyli do matury. Zgodnie z harmonogramem pierwszy egzamin, a będzie to jak zawsze język polski, odbędzie się we wtorek 4 maja. Następnego dnia uczniowie będą zdawali matematykę, w piątek język angielski, a później wybrane przez siebie przedmioty. Matury potrwają do 20 maja.

W związku z epidemią, podobnie jak w ubiegłym roku, egzaminy będą odbywały się specjalnych warunkach. W Liceum Ogólnokształcącym w Strzelcach Opolskich do egzaminu przystąpi 123 uczniów. 

- Piszemy maturę w większej liczbie sal, żeby uczniowie mogli zachować między sobą wymagane dystanse. Podjąłem decyzję, że egzaminy będą zaczynały się z pewnym przesunięciem czasowym, czyli jedna grupa rozpocznie o godzinie 9.00, druga o 9.15, a trzecia o 9.30. Dzięki temu maturzyści będą zaczynali i kończyli egzaminy o różnych porach, nie będzie więc gromadzenia się na korytarzach - mówi Jan Wróblewski, dyrektor szkoły.

W szkole uczniowie nie będą mieli mierzonej temperatury, ale muszą pamiętać o dezynfekowaniu rąk oraz maseczkach. Maturzyści, którzy praktycznie cały rok uczą się zdalnie, mogli wziąć udział w konsultacjach stacjonarnych. Jak podkreśla Jan Wróblewski wyniki egzaminów próbnych, szczególnie z matematyki, nie były zadowalające, więc uczniowie mogli przychodzić do szkoły, żeby nauczyć się niezrozumiałych dla nich treści. 

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich do matury przystąpi około 200 uczniów. W większości to absolwenci technikum, jest też około 30 osób z liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz kilka osób z zeszłego roku.

- W naszej szkole maturzyści będą pisali egzamin w kilkunastu klasach, średnio w każdej będzie po 12 osób. W salach gimnastycznych będzie ich więcej. Mamy pięć wejść, więc wszystko zostało tak zaplanowane i rozpisane, że uczniowie nie będą tłumnie zbierać się na korytarzach - mówi Halina Kajstura, dyrektor szkoły. - Nie będziemy mierzyć temperatury i wszyscy rozpoczną o tej samej godzinie. Jeśli chodzi o konsultacje stacjonarne to uczniowie mogli skorzystać m.in. z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Dużo osób było zainteresowanych i chętnie przychodziło na zajęcia, dla każdej klasy był wyznaczony termin. Maturzyści, którzy chcieli się czegoś nauczyć to mieli naprawdę dużo możliwości - dodaje. 

W Zawadzkiem w tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpi 33 uczniów, włączając uczniów poprawiających ubiegłe lata. Ze względu na panującą pandemię szkoła dostosowała się do wymagań ścisłego reżimu sanitarnego. Jak się okazało, zdalne nauczanie przyniosło ze sobą korzyści i straty. Uczniowie przykładający się do zajęć nie mają najmniejszych obaw w kwestii egzaminu. Ci zaś, którzy pobłażliwie podchodzili do zajęć internetowych zmagają się ze stresem związanym z wagą egzaminu. W porównaniu do lat poprzednich próbne matury wypadły słabiej. Można się było tego spodziewać ze względu na czynniki zewnętrzne. Jak zaznacza dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem Zdzisław Żuchowski - rocznik ten przeszedł bardzo dużo. Od zachorowań rodzinnych, straty, przez brak studniówki, aż po skryte "uroczyste" rozdanie świadectw.

 Wszystkim maturzystom życzymy połamania piór! Oby egzaminy przebiegły sprawnie i bezpiecznie.

JG, KR

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe