Uczcili powstańców

  • 05.05.2021, 12:24
  • bea
Uczcili powstańców Odkopane fundamenty grobu odnowiono i przeniesiono tu pomnik z cmentarza, wrócił na swoje miejsce oryginalny, stuletni płot

Dwudziestego trzeciego maja 1921 roku w przysiółku Sława w Poznowicach doszło do tragedii. Ojciec i jego dwóch synów zostali zabici przez Niemców, w trakcie III powstania śląskiego.

Jan (16 lat), Florian (20 lat) i Karol (58 lat) Błania walczyli w powstaniu po stronie polskiej. W dniu swojej śmierci siedzieli na gruszy w okolicach Sławy, z której za pomocą lusterka ostrzegali polskich powstańców o ruchach Niemców szturmujących Górę św. Anny. Niestety zostali zauważeni. Niemcy rozstrzelali ich w pobliskim lesie... Na nagrobku nie upamiętniono okoliczności ich śmierci - mieszkańcy jednak o nich pamiętają.

30 lat temu ich skromny pomnik przeniesiono z placu kościelnego na cmentarz. W ubiegłym tygodniu, prawie w setną rocznicę zamordowania Błaniów, pomnik powrócił na swoje miejsce, grób został odnowiony.

- Pod choinką znajdował się stary fundament grobu, w czerwcu ubiegłego roku byli u nas przedstawiciele IPN i planowali przeprowadzić ekshumację i naprawić grób - mówi ksiądz Krzysztof Romański, proboszcz poznowickiej parafii.

Proboszcz podjął się tego zdania, pomogli parafianinie, a projekt prac zatwierdziła wojewódzka konserwator zabytków, bo mogiła wpisana jest do rejestru zabytków.

- Z dawnego płotu, który otaczał mogiłę - z trzech elementów kiedyś zespawano bramę, czwarty element został wykopany przy pomniku. Groty przyspawano w innym miejscu, wycinaliśmy je, by dospawać tam, gdzie były pierwotnie. Całość została wypiaskowana i pomalowana. Oryginalne ogrodzenie odzyskało dawny wygląd - informuje ks. Krzysztof.

Warto uczcić pamięć powstańców, zapalając znicz w rocznicę ich śmierci.

 

bea

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

4Silesia
4Silesia 10.05.2021, 15:27
Mariusz, na Śląsku była taka wyliczanka: Ich und du, Korfanty's Kuh, Korfanty's Esel das bist du. Skąd się ona wzięła? Popytaj Autochtonów.
ryszard
ryszard 08.05.2021, 09:01
Mariusz79. korfantowcy bili i rozstrzeliwali, w celach zastraszenia, tych którzy nie chcieli przejść na ich stronę. oficjalna wersja "historii" o tym nie wspomina!
Mariusz79
Mariusz79 09.05.2021, 13:29
Nie słyszałem o takich przypadkach.
Podaj proszę źródło.
ryszard
ryszard 10.05.2021, 11:02
też nie słyszałem o przypadkach które ty opisujesz. pewnie historia pisana na zamówienie?! tak jak historia kadetów lwowskich,którzy w czapce niewidce opuścili koszary i "niepostrzeżenie" dostali się na teren obcego kraju?! źródłem moich informacji byli uroma i uropa, a dotyczy to moich dalszych krewnych z powiatu i okolic strzelec. nigdzie o tym, z wiadomych powodów nie przeczytasz, a ja nazwisk nie podam!
Swoj
Swoj 05.05.2021, 14:12
"Kto z mieczem wojuje - ten od miecza ginie"
Byli partyzantami to sie nie dostali do niewoli tylko pod las.
Ci co byli w Wehrmachcie to wedlug histori wszyscy byli
hitlerowcami (a wiekszosc poszla z "prikazu" a nie jako ochotnicy).
Mariusz79
Mariusz79 06.05.2021, 19:40
We wrześniu 1939 mniejszość niemiecka informowała o ruchu wojsk, prowadziła szereg działań dywersyjnych, ale nie słyszałem żeby z tego powodu Polacy mordowali szesnastolatków tak jak Niemcy.
Swój nie napisałeś postu wyżej z prikazu więc jesteś w jakimś stopniu hitlerowcem.
Jarząbek Wacław
Jarząbek Wacław 07.05.2021, 18:26
"...jesteś w jakimś stopniu hitlerowcem....". Ty natomiast jesteś durniem - bez jakiegokolwiek stopniowania.
Swoj
Swoj 07.05.2021, 16:05
Posluchaj opowiadan starszych co mieszkali na Slasku po wojnie to zmienisz zdanie.
"Mniejszosc niemiecka prowadzila dzialania
dywersyjne" ? Podaj przyklad.
Mariusz79
Mariusz79 09.05.2021, 13:26
Wojnę wywołali hitlerowcy, czyli Niemcy, więc to co działo się po wojnie też jest zasługą Niemców.

Działania dywersyjne mniejszości niemieckiej masz tutaj:

https://bazhum.muzhp.pl/media/…
swoj
swoj 10.05.2021, 11:31
Inaczej mowiac " Powstania wywolali Polacy, wiec to co sie dzialo podczas i po powstaniach to zasluga Polakow. "
Ten harcerz ( 10-16 lat) w Warszawie ktory przenosil meldunki - to bohater ten co meldowal o posunieciach wojsk polskich (40-60 lat) to hitlerowiec. Ten co walczyl z komuna to glupiec-
ten co teraz wszystkich ciula to bisnesman.
Henryk
Henryk 10.05.2021, 07:29
Mariusz to znowu Ty??? Dlaczego starasz się znowu siać nienawiść? Co na to u Ciebie w pracy?

Pozostałe