Jak podzielić miliony?

  • 09.01.2020, 09:00
  • Beata Kowalczyk
Jak podzielić miliony?

Ponad 82,5 miliona złotych to tegoroczne dochody zapisane w budżecie powiatu. Powiat podzielił pieniądze między innymi na zadania związane z edukacją, promocją i ochroną zdrowia, pomocą społeczną, wspieraniem osób niepełnosprawnych, transportem zbiorowym, remontem i utrzymaniem dróg.

W tym roku samorząd powiatowy na edukację wyda ponad 26,5 miliona złotych, na pomoc społeczną - 15,5 miliona, w tym na utrzymanie Domów Pomocy Społecznej - 14,8 mln zł. 10 milionów pochłonie administracja publiczna, na drogi przeznaczono ponad 4 miliony, milion to kwota na funkcjonowanie Powiatowego Centrum Kultury.

Na inwestycje przewidziano o połowę mniej środków niż w roku ubiegłym - to 11 341 066 zł.

Największym tegorocznym przedsięwzięciem inwestycyjnym jest termomodernizacja budynku DPS w Szymiszowie. Koszt remontu tej placówki to ponad 8,6 miliona złotych, z czego ponad 2,6 mln dopłaci Unia Europejska, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W tym roku, w trybie pilnym należy wykonać remont dachu na budynku, w którym mieści się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Wśród zadań drogowych zaplanowano przebudowę nawierzchni drogi powiatowej pomiędzy Strzelcami Opolskimi a Rozmierką, a także opracowanie dokumentacji na przebudowę mostku w ciągu drogi powiatowej przy ulicy Ujazdowskiej w Strzelcach. Jego stan określono już jako „przedawaryjny”. Powiat wykona też szereg inwestycji wspólnie z gminami - dzieląc koszty po połowie. W gminie Leśnica zmodernizowane zostanie skrzyżowanie w Krasowej, w Strzelcach Opolskich przewidziano budowę chodnika przy drodze powiatowej wzdłuż ulicy Mickiewicza, w gminie Kolonowskie chodnik zbudowany zostanie w ciągu drogi Staniszcze Wielkie - Kolonowskie, w gminie Jemielnica - w Centawie zaplanowano przebudowę skrzyżowania drogi gminnej z powiatową, w gminie Izbicko wreszcie polepszy się stan nawierzchni powiatówki pomiędzy Otmicami a Siedlcem. Kilka wspólnych przedsięwzięć powiat podejmie z gminą Ujazd. To przebudowa nawierzchni na odcinku Balcarzowice - Sieroniowice, przebudowa nawierzchni jezdni w Kluczu, przebudowa odcinka drogi w Zimnej Wódce (od ulicy Gajowej do Ujazdowskiej). Powiat dołoży też do rewitalizacji Placu 1 Maja w Ujeździe.

bea

Beata Kowalczyk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe