Hotel zamknięty? Zanocuj w lesie!

  • 03.05.2021, 10:55
  • Bea
Hotel zamknięty? Zanocuj w lesie!
Od maja można zanocować na łonie natury w 430 nadleśnictwach należących do Lasów Państwowych. Wyznaczyły one specjalne obszary na terenie całego kraju, gdzie dozwolone jest rozbicie namiotu czy użycie kuchenki gazowej. W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie biwakowania nie jest wymagane. Nocleg powyżej tego limitu osób i czasu, należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowaną wyprawą.

Korzystający z leśnego noclegu, muszą przestrzegać kilku zasad: auto lub motor trzeba zostawić na leśnym parkingu, nie można rozpalać ogniska, chyba, że w danym miejscu jest to dozwolone, należy wziąć z domu worek na odpadki i po biwakowaniu zabrać go ze sobą. Nie wolno wyrzucać pozostałości jedzenia na ściółkę. Nie są one naturalnym składnikiem ekosystemu leśnego i szkodzą dziko żyjącym zwierzętom. Załatwiając potrzeby fizjologiczne, zacierajmy po sobie ślady i ograniczmy używanie środków higieny osobistej np. nawilżanych chusteczek. Swojego pupila trzymajmy w lesie na smyczy.

Leśnicy radzą też, by w razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, zrezygnować z pobytu na zadrzewionym terenie, przed wyjazdem na wycieczkę warto sprawdzić mapę zakazów wstępu do lasu, wprowadzanych czasowo np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego.

 Nadleśnictwa działające na terenie naszego powiatu kończą opracowywanie map miejsc, gdzie będziemy mogli rozbić namiot i przenocować wśród drzew.

- Każde nadleśnictwo wyznacza tereny o łącznej powierzchni 1500 ha - informuje Agnieszka Jamrozik z Nadleśnictwa Zawadzkie - Lada moment dostępne będą mapy i aplikacje do pobrania dla zainteresowanych. W naszych lasach wyznaczyliśmy dwa obszary. W części gminy Kolonowskie oraz na północ od Zawadzkiego. Staraliśmy się wybrać zakątki ciekawe turystycznie, malownicze, a jednocześnie zaciszne, z dala od zabudowań. W okolicach Zawadzkiego będzie można zanocować na przykład w przepięknej dolince nad ciekiem wodnym - zdradza pani Agnieszka.

Nocowanie w lesie może być znakomitą propozycją na tegoroczne wiosenne weekendy, zwłaszcza, że hotele i pensjonaty nadal pozostają zamknięte...

Nocleg pod gwiazdami, choć kuszący, nie jest dla każdego. Należy się liczyć z wieloma niewygodami - nie ma bieżącej wody, toalet, serwisu sprzątającego. Na dodatek dokuczać mogą mrówki, kleszcze czy komary... Warto jednak spróbować z całą rodziną tej nietypowej formy wypoczynku, wystarczy się tylko dobrze przygotować!

***

Zanim wybierzesz się na leśne nocowanie zajrzyj na strony: czaswlas.pl - znajdziesz tu informacje na temat obiektów turystycznych nadleśnictw. www.bdl.lasy.gov.pl gdzie za pomocą aplikacji na telefon mBDL możemy dokładnie zlokalizować w terenie miejsca postoju, wiaty turystyczne, miejsca na ogniska etc.

 

Bea

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe