Po majówce nowe wsparcie dla przedsiębiorców

  • 01.05.2021, 13:27
  • Źródło: ZUS Opole
 Po majówce nowe wsparcie dla przedsiębiorców
Już od 4 maja przedsiębiorcy z kilkudziesięciu branż będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Taką opcję przewiduje najnowsza odsłona tarczy antykryzysowej. ZUS będzie przyjmował wnioski o umorzenie do końca czerwca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Już od wtorku, 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Pojawi się też możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego. Najnowsza wersja tarczy zakłada, że ze zwolnienia z opłacania składek będzie mogło skorzystać ponad 400 tysięcy firm w kraju i na Opolszczyźnie. Kwota wsparcia do wykorzystania to około 2,5 miliarda złotych -mówi  Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Z Tarczy Antykryzysowej 9.0 będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki COVID-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.
- Do tej pory opolski oddział ZUS umorzył przedsiębiorcom,   firmom   i   osobom   prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą w regionie składki na kwotę około 320 milionów złotych, a sprawy 96,4 procent wnioskodawców miało pozytywne rozstrzygnięcie. Od ponad roku realizujemy kolejne elementy tarczy antykryzysowej. Jednym z kluczowych narzędzi pomocy pracodawcom i samozatrudnionym jest to, że jeśli złożą odpowiedni wniosek to nie muszą opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i pozostałe fundusze - dodaje Sebastian Szczurek.
Po majówce o wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 r. i na 31 marca 2021r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.
Nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Źródło: ZUS Opole

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe