Błędny NIP na paragonie. Co wtedy?

  • 22.09.2020, 12:29
  • Romuald Kubik
Błędny NIP na paragonie. Co wtedy?

Od początku roku przedsiębiorców obowiązują nowe zasady związane z wystawianiem faktur. Jeśli coś kupują, przy realizowaniu transakcji muszą podać NIP swojej firmy - tak, by sprzedawca mógł ten numer wystukać na kasie fiskalnej i wprowadzić na paragon.

Jeśli na paragonie z NIP znajdzie się kwota do 450 zł - wtedy jest on fakturą uproszczoną, traktowaną jak zwykła faktura. W przypadku kwoty wyższej, powyżej 450 zł - przedsiębiorca na podstawie paragonu z NIP może wystąpić do sprzedawcy o wystawienie faktury. Procedura ma uszczelnić system podatkowy.

Okazuje się, że w praktyce przedsiębiorcy skarżą się na różne utrudnienia związane z nowym systemem fakturowania. Na przykład: co zrobić, gdy na paragonie znajdzie się błędna cyfra w numerze NIP nabywcy?

Minister finansów wyjaśnia, że jest możliwość wystawienia noty korygującej - zarówno do paragonu będącego fakturą uproszczoną, jak i do faktury wystawionej do paragonu z NIP. Resort zaznacza, że jako błąd w numerze NIP należy rozumieć oczywistą pomyłkę, na przykład brak jednej cyfry, przestawienie cyfr bądź pomyłkę w jednej cyfrze. W sytuacji popełnienia takiej pomyłki należy wystawić fakturę z takim samym błędnym numerem NIP, jaki znalazł się na paragonie, i następnie do tej faktury powinna być wystawiona nota korygująca z prawidłowym numerem NIP. Minister zastrzega jednak, że nie można wystawić noty korygującej w przypadku, gdy na paragonie fiskalnym nie umieszczono w ogóle numeru NIP lub podano kompletnie błędny numer NIP albo NIP innego podatnika.

Romuald Kubik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe