Na rowerze trzeba jeździć jak należy

  • 11.08.2020, 10:02
  • Romuald Kubik
Na rowerze trzeba jeździć jak należy

Rower to często wybierany środek transportu lub rekreacji, szczególnie latem.

- O wiele przyjemniej poruszać się jednośladem niż stać w korkach - mówi rowerowa pasjonatka, pani Małgosia. - Dojeżdżam rowerem do pracy. Gdy ul. Gogolińska w Strzelcach była zamknięta, rowerem bez problemu objechałam ją bocznymi dróżkami.

- Rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego - przypominają policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Z tego prawa wynikają jednak obowiązki przestrzegania przepisów.

Pamiętajmy, że rower nie ma karoserii ani poduszek powietrznych. Podczas jazdy nic nas nie chroni. W szczególny sposób trzeba więc być czujnym i obserwować otoczenie, ponieważ każdy upadek może skończyć się dla nas bardzo przykrymi konsekwencjami.

Te przepisy trzeba znać!

- Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

- Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, w razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych, kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.

- Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Kiedy korzystać z chodnika?

- Gdy opiekujemy się kierującym rowerem, jeżeli nie przekroczył 10 lat życia.

- Gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów.

- Gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Zadbaj o rower

Odpowiednie wyposażenie jednośladu jest równie ważne dla bezpieczeństwa, jak przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Każdy rower powinien posiadać:

- z przodu jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

- z tyłu jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,

- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Używanie kasków ochronnych nie jest obowiązkowe, ale warto zainwestować w taki ochraniacz na głowę i go używać. Podczas upadku może nawet uratować nam życie.

Romuald Kubik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe