14-latek z prawem jazdy?

  • 11.08.2020, 09:55
  • Romuald Kubik
14-latek z prawem jazdy?

Osoba, która ukończyła 14 lat, może zdawać egzamin na prawo do jazdy motorowerem lub lekkim czterokołowcem (na przykład małym quadem). Uzyska kategorię AM.

Kolejny pułap wiekowy to 16 lat. Osoba w tym wieku ma możliwość ubiegania się o prawo do jazdy dużym quadem (kat. B1), motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg; motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW (kat. A1), a także ciągnikiem rolniczym (wraz z przyczepą), pojazdem wolnobieżnym (na przykład walcem) - to kategoria T.

Osiemnastolatkom wolno więcej, choć nie wszystko... Mogą ubiegać się o prawo jazdy w zakresie kierowania np. motocyklem, który ma moc do 35 kW, stosunek mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg, nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwukrotność mocy tego motocykla; motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW (kat. A2). Pełnoletni z kategorią B są dopuszczeni do prowadzenia pojazdów samochodowych o masie całkowitej do 3,5 t (np. tradycyjnej osobówki), ale nie wsiądą za kierownicę autobusu i motocykla. Ci, którzy ubiegają się o kategorię C1, mogą prowadzić nawet małą ciężarówkę, tj. pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t do 7,5 t - oczywiście z wyjątkiem autobusu. Prawo dopuszcza prowadzenie tych pojazdów z lekką przyczepą (do 750 kg).

Osoby, które ukończą 20 lat i od co najmniej 2 lat mają prawo jazdy kategorii A2, mogą starać się o kategorię A, która daje prawo prowadzenia każdego motocykla (również z przyczepką). Ci jednak, którzy nie zdali wcześniej egzaminu na kat. A2, będę musieli poczekać z motocyklami do 24. urodzin - dopiero wtedy mogą ubiegać się o kategorię A.

W wieku 21 lat można zdawać egzamin na kategorię C. Uprawnia ona do prowadzenia: pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t (np. dużej ciężarówki) - z wyjątkiem autobusu. Może być do niego doczepiona lekka przyczepa (o masie do 750 kg). 21-latkom prawo pozwala też starać się o kat. D1, a więc możliwość kierowania autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu do 17 osób łącznie z kierowcą, o długości do 8 m, wraz z lekką przyczepą. W tym wieku dopuszczalny jest też egzamin na tramwaj.

Dopiero po ukończeniu 24 lat można wyrabiać kategorię D na autobus, zespół pojazdów złożony z autobusu oraz z lekkiej przyczepy.

Kurs na określoną kategorię można rozpocząć przed osiągnięciem wskazanego wieku, ale egzamin na prawo jazdy dla określonej kategorii należy zdać nie wcześniej niż 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku. Również wniosek o prawo jazdy można złożyć nie wcześniej niż 3 miesiące przed ukończeniem tego wieku.

Romuald Kubik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe