Co po covidzie?

  • 13.04.2021, 12:43
  • Bea
Co po covidzie? Rehabilitacja po ciężkim przejściu choroby Covid-19 jest bardzo ważna
W Polsce już ponad 2 mln osób przechorowały Covid-19. Choć wygrały walkę z chorobą to zmagają się dolegliwościami postcovidowymi. Czasami bardzo poważnymi, takimi jak pogorszenie funkcji płuc, obniżenie tolerancji na wysiłek fizyczny, zmniejszenie siły mięśniowej, a także powikłaniami neurologicznymi czy kardiologicznymi.

Ministerstwo zdrowia obiecuje, że ozdrowieńcy będą mieli łatwy dostęp do rehabilitacji postcovidowej. Świadczenia mają być udzielane w oddziałach rehabilitacyjnych, w warunkach ambulatoryjnych, a także w domu pacjenta. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie świadczeń rehabilitacyjnych i będzie osobno finansowany z funduszu przeciwdziałania Covid-19.

Osoby, które miały koronawirusa mogą liczyć na zabiegi kinezyterapii, ćwiczenia, inhalacje indywidualne, balneoterapię, masaże, hydroterapię, treningi relaksacyjne etc.

Jak podkreśla Sabina Jurczyk z gabinetu Fizjomania w Izbicku, fizjoterapia pełni bardzo ważną rolę w procesie leczenia chorych z ciężkim przebiegiem Covid-19. Rehabilitacja jest prowadzona już na oddziałach intensywnej terapii, pozwala uniknąć szeregu powikłań, stanowiących dodatkowe zagrożenie życia chorego.

- Zakres działań fizjoterapeutów jest bardzo szeroki i zależy od stanu pacjenta. Obejmuje właściwe pozycje ułożeniowe chorych, poprawiające wentylację płuc oraz wspomagające ewakuację zalegającej wydzieliny - wyjaśnia specjalistka.

Kiedy stan ogólny pacjenta jest stabilny możliwe jest rozpoczęcie procesu odzyskiwania utraconej sprawności.

- Do naszego gabinetu zgłaszają się ozdrowieńcy, którym brakuje sił, czują przewlekłe zmęczenie a także dokucza im tzw. mgła mózgowa, czyli bardzo trudno jest się im na czymkolwiek się skoncentrować - mówi Sabina Jurczyk - Duży nacisk kładziemy na naukę efektywnego oddychania, korekcję prawidłowej postawy oraz ćwiczenia wzmacniające i zwiększające zakres ruchomości stawów - podkreśla i dodaje: - W procesie rekonwalescencji niezbędne są też ćwiczenia fizyczne. Pomogą one poprawić kondycję, złagodzić duszności, wzmocnić siłę mięśni, zredukować stres i odzyskać energię do życia. Można zacząć od spaceru na świeżym powietrzu, w lesie, marszobiegu lub spokojnych ćwiczeń w domu. Zanim zaczniemy - skonsultujmy się ze specjalistą!

 

Bea

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe