Czy smog wpływa na mózg?

  • 13.04.2021, 12:40
  • Romuald Kubik

Czy istnieje związek między zanieczyszczeniem powietrza a zaburzeniami zachowania i zmianami w mózgu u dzieci? Nieliczne badania, jakie przeprowadzono do tej pory, sugerują, że tak. Smog może mieć wpływ na problemy z koncentracją, czy nadpobudliwością, a w skrajnych przypadkach na zwiększenie ryzyka wystąpienia ADHD.

Centrum Terapii i Profilaktyki ze Strzelec Opolskich bierze udział w projekcie realizowanym przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie „NeuroSmog”, który ma dać odpowiedź na pytanie jaki wpływ na psychikę, czy zdolności poznawcze ma zanieczyszczenie powietrza. W prace badawcze włączyli się psycholodzy, neurobiolodzy, inżynierowie środowiska. Kierownikiem badań jest profesor Marcin Szwed. Wśród specjalistów zaangażowanych w NeuroSmog znalazła się Krystyna Kowalska - doświadczony psycholog kliniczny z CTiP.

W Strzelcach ma być przebadanych 21 dzieci (14 z grupy kontrolnej - wytypowanych przez Uniwersytet Jagieloński - bez problemów z koncentracją oraz 7 z grupy badawczej, rekrutowanych przez CTiP, w wieku 10, 11, 12 lat - z podejrzeniem lub wstępną diagnozą w kierunku ADHD, albo z widocznymi zaburzeniami koncentracji i uwagi.

- Dzieci te przechodzą kompleksowe badania psychologiczne i pedagogiczne u nas w centrum, następnie w Krakowie zostanie im wykonany rezonans magnetyczny. Aktualnie mamy przebadanych 12 dzieci - informuje Klaudia Kowalska, pedagog i terapeuta ze strzeleckiego Centrum Terapii i Profilaktyki.

Badania rozpoczęły się w czasie drugiej fali pandemii, we wrześniu 2020.

- W testach uzyskujemy informacje na temat funkcjonowania intelektualnego, społecznego i emocjonalnego dzieci. Analiza wyników utwierdza nas w przekonaniu, że nawet dzieci bez problemów w funkcjonowaniu poznawczym, potrzebują wsparcia w tych obszarach - przyznaje Klaudia Kowalska. - Dziękujemy dyrekcji i i pani pedagog z SP nr 7 W Strzelcach Opolskich za zaangażowanie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Dziękujemy również rodzicom i dzieciom, z którymi już się spotkaliśmy - dodaje.

Badaniami objętych zostanie ok. 800 dzieci w 19 miastach południowej Polski, charakteryzujących się różnym stanem zanieczyszczenia powietrza. Potrwają one do czerwca tego roku.

Na opracowanie naukowe i opisanie problemu - poczekamy dłużej.

 

Jak podaje serwis PAP Nauka w Polsce - w ramach projektu NeuroSmog naukowcy chcą nie tylko potwierdzić udział smogu w powstaniu ADHD, ale także zrozumieć mechanizmy leżące u podłoża tego zjawiska i ustalić, które konkretnie szlaki nerwowe lub które części rozwijającego się mózgu są uszkadzane przez zanieczyszczenia powietrza. „Jeśli efekty smogu są rzeczywiście tak złowrogie, jak przypuszczamy, to mamy nadzieję, że nasze odkrycia poruszą do działania rządzących odpowiedzialnych za jakość powietrza w Polsce i w Europie” – podkreśla dr hab. Marcin Szwed.
Romuald Kubik

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe