Nie kupuj zbyt dużo...

  • 16.04.2021, 13:22
  • Bea
Nie kupuj zbyt dużo... fot.pexels Kupujmy świadomie - z korzyścią dla portfela i środowiska
Czy ktoś jeszcze łata dziury w spodniach, ceruje pończochy, albo pruje stare swetry i przerabia je na nowe? Pewnie robi to niewielu z nas... Zbyt łatwo ulegamy manii kupowania - na wyprzedażach, czy portalach aukcyjnych.

Gromadzimy ciuchy w szafach, często zalegają one nie noszone - jeszcze z metkami ze sklepu, a w końcu trafiają na śmietnik - bo się nie przydały, nie pasowały. Pamiętajmy, że tania odzież produkowana jest często w warunkach szkodliwych dla środowiska (1 kg tkanin generuje średnio 23 kg gazów cieplarnianych, do wyprodukowania 1 T-shirta potrzeba wody 2, 5 tys. litra wody!) i z naruszeniem praw człowieka (warto przeczytać książkę: "Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo" Marka Rabija). Dlatego warto dbać o ubrania, nosić je dłużej, kupować z rozmysłem i ze sprawdzonych źródeł. Sprawdzajmy metki - wybierajmy tkaniny naturalne i eko. Te ze sztucznych włókien, farbowane, klejone - mogą szkodzić naszemu zdrowiu!

Kierujmy się zasadą minimalizmu, dzięki której zaoszczędzimy pieniądze i przyczynimy się do ochrony naszej planety. Stwórzmy sobie np. tzw. szafę kapsułową. Jej bazę - dla pań stanowią wysokiej jakości spodnie, spódnice, sukienki, okrycia wierzchnie o ponadczasowym kroju, dla panów - będą to koszule, spodnie, garnitury, marynarki, kurtki, płaszcze etc. Na każdą porę roku po dwa, trzy zestawy - w wersji codziennej i bardziej eleganckiej, a także outdoorowej - do uprawiania sportu, czy do innych hobby, plus oczywiście buty i bielizna. Rzeczy powinny być tak dobrane, by większość z nich można było swobodnie komponować ze sobą. Częściej dokupujmy tylko dodatki, które będą urozmaicać nasze stylizacje.

Nie wyrzucajmy ubrań, których nie potrzebujemy! Zamieńmy się z rodziną, znajomymi, sprzedajmy w internecie, oddajmy potrzebującym, a jeśli są zbyt zniszczone - zadbajmy o ich recykling. Reperujmy odzież! Jeśli nie potrafimy tego zrobić sami, skorzystajmy z usługi krawieckiej, by coś zszyć, skrócić, zwęzić... Damy komuś zarobić, a i tak zaoszczędzimy.

Bea

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Szymon Wycisło
Szymon Wycisło 30.04.2021, 08:33
Zgadzam się z autorem, że trzeba naprawiać ubrania i buty, zamiast kupować.

Nie rozumiem jednak, czemu Państwo Polskie nakłada podatek VAT na usługi szewca czy krawcowej. Przez 23% VAT te usługi są droższe! Nie dziwota, że jak różnica miedzy nową odzieża, a starą jest nieduża, to ludzie wolą nowe.

ZLIKWIDOWAĆ VAT na usługi szewskie i krawieckie!

Pozostałe