ZUS przypomina: do końca kwietnia można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

  • 07.04.2021, 09:34
  • Źródło: ZUS Opole
ZUS przypomina: do końca kwietnia można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek
Przedsiębiorcy z konkretnych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz za luty 2021 r. Wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r.

- Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19 wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi między innymi o zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe. Od marca ubiegłego roku opolski ZUS w ramach kolejnych odsłon tarczy antykryzysowej umorzył przedsiębiorcom składki o wartości około 320 milionów złotych. Natomiast kwota wypłaconych świadczeń postojowych to w regionie ponad 112,5 milionów złotych – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu.

Wnioski o zwolnienie z opłacania składek można złożyć do 30 kwietnia. Podobnie jak w poprzednich miesiącach należy je składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (kod PKD). W ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

Tarcza antykryzysowa przewiduje również, że przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie. O świadczenie postojowe można wystąpić nawet do trzech miesięcy po ustaniu stanu epidemii. Jednak data złożenia wniosku ma wpływ na to, które miesiące należy wziąć pod uwagę przy ocenie spadku przychodu. Więcej o zasadach przyznawania świadczenia postojowego znajdziesz TUTAJ

Źródło: ZUS Opole

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe