Beczki i wagon w bibliotece

  • 06.04.2021, 12:24
  • JG
Beczki i wagon w bibliotece Wagon Renarda stoi na dole w korytarzu
Otwarcie MiGBP w Strzelcach Opolskich

Nadeszła chwila, na którą z niecierpliwością czekali czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej SOK w Strzelcach Opolskich. W czwartek, 1 kwietnia, biblioteka została otwarta w nowej siedzibie przy ul. Marka Prawego. Już kilka minut przed godziną 10.00 przed budynkiem ustawiła się kolejka osób, które chciały wypożyczyć książki, zapisać się do biblioteki i tym samym zobaczyć, jak wygląda wnętrze. A jest co oglądać!

- Cała stylizacja i wyposażenie nawiązują do historii i postaci hrabiego Renarda, który bardzo mocno przyczynił się do rozwoju naszego miasta w różnych dziedzinach. To, co od razu rzuca się w oczy po wejściu do budynku to wagon Renarda, jedyny w swoim rodzaju identyfikator placówki. Podobnie jak wiele innych elementów jest nowoczesny, ale stylizowany na dawne czasy. Nawiązuje do kolejnictwa, które w Strzelcach rozwinęło się dzięki Renardowi, jak również ma być metaforą podróży w czasie, jaką odbywa budynek i funkcjonujące w nim dziedziny życia – rzemiosło, edukacja, literatura i kultura - mówi Izabela Spałek ze Strzeleckiego Ośrodka Kultury.

W bibliotece znajdziemy również latarnie, takie same jak zamontowane na zewnątrz. To też był celowy zabieg stylizacyjny, tak jak i nadanie oryginalnych nazw poszczególnym oddziałom, pomieszczeniom.

- Tu nawiązujemy do strzeleckiego parku, o który hrabia Renard bardzo dbał i oprócz rodzimych roślin, sprowadzał również egzotyczne. Wszystko jest skrupulatnie przemyślane i przykładowo oddział dla dzieci i młodzieży jest opatrzony tabliczką „Tulipanowce”. To małe, piękne drzewa wyglądem przypominające nieco krzewy, które zakwitają wielobarwnymi kwiatami. A dzieci przecież emanują radością, pięknymi kolorami, poza tym lubią się tulić, stąd wykorzystanie tej nazwy. Jeśli chodzi o pozostałe pomieszczenia to zostawiamy nutkę tajemnicy dla czytelników i zachęcamy do rozszyfrowania ich nazw - opowiada Izabela Spałek.

Biblioteka mieści się na parterze, a stamtąd windą można przejechać na górę, gdzie znajduje się przestronna sala konferencyjna.

- Oprócz konferencji będziemy mogli w niej organizować spotkania autorskie, recitale czy np. spotkania Klubu Seniora czy Malucha. Większość mebli jest mobilna, więc w razie konieczności możemy je dowolnie przestawić, aranżować przestrzennie i dostosować do naszych potrzeb. Na razie jednak ze względu na pandemię, poddasze nie jest dostępne dla mieszkańców - dodaje pani Izabela.

Będąc w środku, łatwo zauważyć, że we wszystkich pomieszczeniach dominują trzy kolory - to zielony, antracytowy i jasnobeżowy – barwy te są wyniesione wprost z natury, czyli nawiązują do zieleni, parku i okolicznych lasów.

Czytelnikom, którzy przyszli w czwartek do biblioteki, bardzo podobało się nowe miejsce.

- Jest przytulnie, jasno, bardzo ładnie. Cieszę się, że wreszcie otworzyli bibliotekę, bo moje czytelnicze zapasy już się wyczerpały - mówi mieszkanka Strzelec.

Osoby, które nie były jeszcze w nowej siedzibie zachęcamy do odwiedzenia jej w najbliższym czasie. Biblioteka jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00-18.00, a w piątki od 8.00 do 16.00.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

sabrina
sabrina 06.04.2021, 16:28
Dziwi mnie ten zachwyt dziennikarski nad nowa siedzibą biblioteki. Jestem niemile zaskoczona ciasnotą i małą funkcjonalnością pomieszczenia z książkami. Jest ciasno, półki z książkami są za wysokie, chyba dla 2 metrowych osób. Spodziewałam się większej sali bibliotecznej, a wygląda na mniejszą od starej biblioteki. Szkoda, bo miało być lepiej i nowocześniej.

Pozostałe