Tradycja - moda czy nasz wybór?

  • 02.04.2021, 11:38
  • RED
Tradycja - moda czy nasz wybór?
Tradycje są różne: rodzinne, kulturowe, ludowe czy narodowe. Przekazujemy je z pokolenia na pokolenie. Czy święta rzeczywiście obchodzimy tak jak chcemy? Czy sięgamy do naszych rodzinnych tradycji chcąc je kontynuować? Czy dostosowujemy się do ogółu? Panującej mody? Zapytaliśmy oto mieszkańców naszego powiatu.

 - Dla mnie tradycja to poczucie bezpieczeństwa, które kojarzy mi się z domem rodzinnym. Chętnie wracam wspomnieniami do beztroskiego dzieciństwa - bez problemów, pracy i odpowiedzialności za bliskie nam osoby. Dlatego, kiedy stworzyłam własnym dom, chętnie kontynuuje tradycje, zaczerpnięte od mojej rodziny, nieco z domu męża. Ale również tworzymy własne tradycje w oparciu o nasze zainteresowania i gusty. Miło mieć co wspominać i opowiadać dzieciom, przekazywać cząstkę siebie - mówi pani Karolina.

 - Podtrzymywanie tradycji jest dla mnie bardzo ważne. Każda tradycja to zawsze jakiś drobny przekaz poprzednich pokoleń. Obecnie przy małych dzieciach trudno nam trzymać się tradycji, a sytuacja związana z covidem dodatkowo to utrudnia, ale razem z żoną staramy się, aby nasze wspólne zwyczaje zostały utrzymywane. Jeśli to ma być ostatnia fala zachorowań, to myślę, że raczej pandemia nie zagrozi tradycji, ale jak będzie tyle fal, co odcinków "Mody na sukces" to na pewno tak, ludzie w końcu się przyzwyczają do tego że jest inaczej - np. w kościele, czy przy rodzinnym stole. Pandemia zmieni wiele dziedzin życia... - mówi Paweł

 - Staram się kontynuować tradycje wyniesione z rodzinnego domu i chcę je też przekazać mojej córce. Małe przygotowania trwają już wcześniej, uczestniczymy w rekolekcjach i spowiedzi. Ważne są obchody Wielkiego Tygodnia, oczywiście święcenie pokarmów, modlitwa przy Bożym Grobie oraz uczestnictwo we mszy świętej w Wielkanoc i drugi dzień świąt. W sprawach nie duchowych też staram się kontynuować to, co przekazali mi rodzice. Czyli na przykład sianie owsa i rzeżuchy, pieczenie ciast, przygotowanie kroszonek. W Wielką Sobotę szykowane są na ogródku przez dzieci gniazdka dla zajączka, by w Wielkanoc mógł w nich zostawić prezenty. Staram się, by zmieniające się trendy nie wpływały za bardzo na kształt naszych świąt, by były one jak najbardziej tradycyjne. Bo w tych zwariowanych czasach, gdy ludzie ciągle gdzieś gonią przyda nam się spokój i docenienie tego, co wynieśliśmy z rodzinnego domu - mówi pani Aleksandra.

RED

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe