Dwa lata jak jeden dzień!

  • 25.03.2021, 08:24
  • KR
Dwa lata jak jeden dzień! Burmistrz Norbert Koston

Zbliża się połowa kadencji burmistrza Norberta Kostona.

Jakie są trzy najważniejsze przedsięwzięcia, które chciałby Pan zrealizować w nadchodzących latach?

- Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać jak najwięcej środków z budżetu centralnego, by zrealizować jak najwięcej potrzeb w tym zakresie remontu dróg gminnych. Będziemy również współpracować z powiatem strzeleckim, przy realizacji zapowiadanych budów chodników przy ul. 1 Maja w Staniszczach Wielkich, ul. Kościuszki i Haraszowskie w Kolonowskiem oraz na części ul. A. Bożka w kierunku do ul. Opolskiej w Fosowskiem. W zakresie inwestycji oświatowych chciałbym dokonać rozbudowy budynku PSP Staniszcze Wielkie-Kolonowskie 3, tak aby dostosować obiekt do wymogów szkoły 8 klasowej. W tym roku w budżecie zagwarantowano 100 tys. zł. na opracowanie dokumentacji. Planujemy również przeprowadzić przebudowę dachu w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Kolonowskiem. Liczę, że do końca kadencji uda się zrealizować długo oczekiwany kompleksowy remont byłego budynku dworca PKP w Kolonowskiem oraz we właściwy sposób zagospodarować otaczający go teren. Dokładamy również wszelkich możliwych starań, aby pozyskać inwestora, który postawiłby stację benzynową w Kolonowskiem.

W ankiecie przeprowadzonej wśród mieszkańców gminy w 2016 roku prawie 46% ankietowanych oceniło stan dróg gminnych jako zły lub bardzo zły. W międzyczasie drogi były remontowane. Jak ocenia Pan stan realizacji dotychczasowych zadań, czy udało się spełnić obietnice złożone w trakcie kampanii wyborczej?

- W czasie tej kadencji tj. od 2019 r. zostało wyremontowanych 8 dróg gminnych za kwotę 938 tys zł (w tym m.in. w Kolonowskiem: część ul. Leśnej, odnoga ul. Kościuszki, w Staniszczach Wielkich Plac Targowy, odnoga ul. 1 Maja i ul. Rzeczna, w Staniszczach Małych ulica Zielona oraz odnoga ulicy Ks. Gajdy). W 2020 r wyremontowanych zostało 5 dróg za kwotę 954 tys. zł (w Kolonowskiem ul. Nowa, w Fosowskiem ul. Myśliniecka, w Staniszczach Małych ul. Prusa, w Staniszczach Wielkich ul. Siewna, a w Spóroku droga transportu rolnego). W tym roku plany są jeszcze bardziej ambitne. Na modernizacje dróg planujemy wydatkować ponad 4 mln zł. Pierwsze postępowanie przetargowe zostało już rozstrzygnięte, a umowa na realizację zadania pn. „Modernizacja nawierzchni dróg gminnych” już podpisana. W ramach tego zadnia nowe nawierzchnie otrzymają: ul. Fabryczna, Brzozowa i Topolowa w Kolonowskiem, odnoga ul. A. Bożka i ul. Rzeczna w Fosowskiem oraz odnoga ul.Korfantego i Leśnej w Staniszczach Małych. Koszt tych remontów to ponad 530 tys. zł. Prace powinny wkrótce się rozpocząć. Z oszczędności powstałych po tym przetargu rozpoczęliśmy działania nad wyłonieniem wykonawców na kolejne inwestycje drogowe. tj. odnogi ul. Opolskiej w Kolonowskiem, części ul. Dzierżonia (od ul. Ks. Czerwionki do wiaduktu PKP) w Fosowskiem oraz odnogi ul. Chrobrego w Spóroku. Może uda się wyłonić wykonawców jeszcze przed świętami. Planowany koszt tych modernizacji to kwota 450 tys. zł. W najbliższym czasie przystąpimy również do modernizacji części ul. Sienkiewicza w Staniszczach Wielkich. Tu pojawi się nie tylko nowa nawierzchnia, ale również odwodnienie. Na realizację tego zadania zarezerwowano w budżecie kwotę 500 tys. zł. Czekamy również na potwierdzenie dofinansowania na realizację największego przedsięwzięcia drogowego w tym roku, tj. modernizację ul. Długiej, Chabrów i Bzów w Kolonowskiem. Projekt uzyskał rekomendację dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych, ale brak jest ostatecznego potwierdzenia przyznania środków. Planowany koszt realizacji tej inwestycji to 2,17 mln. zł. Dofinansowania ze środków centralnych o jakie aplikuje gmina powinno pokryć co najmniej 50% tej kwoty.

W kolejnym numerze dalsze informacje dotyczące podsumowania dwóch lat kadencji.

KR

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe