Rok w cieniu pandemii

  • 18.03.2021, 12:24
  • PL
Rok w cieniu pandemii Panie podczas szycia maseczek w ramach akcji „Przeszyjemy koronawirusa”

Minął rok od wybuchu pandemii koronawirusa w kraju. Sytuacja epidemiczna przyniosła za sobą nowe wyzwania, doświadczenia, przeszkody, problemy... Codzienna rzeczywistość przekształciła się w pandemiczną. Dotknęła różnych sektorów, w tym także działalności samorządów. O funkcjonowaniu gminy w miesiącach zarazy rozmawialiśmy z burmistrzem Hubertem Ibromem.

- Zarządzanie kryzysem stało się powszedniością. Staramy się funkcjonować, żeby przetrwać ten czas, z jak najmniejszą stratą dla mieszkańców dając im poczucie wsparcia, a co najważniejsze, nieustannie dbać o rozwój gminy - mówi burmistrz. - To bezprecedensowa sytuacja. Z perspektywy czasu będziemy mogli ocenić, czy podjęte kroki były słuszne. Po roku kondycja finansowa gminy jest stabilna, co umożliwia dalszą rozbudowę - dodaje.

Zmieniło się sterowanie gminą, przenosząc wiele kwestii w przestrzeń internetową.

- Porządkiem dziennym stały się spotkania online. Cotygodniowe zebrania z kierownikami i dyrektorami jednostek prowadzano w zdalnej formule - wspomina burmistrz.

Gminny system gospodarczy napędzają inwestycje. Pandemia nie stanęła na przeszkodzie ich realizacji. Wykonano wszystkie projekty uwzględnione w ubiegłorocznym planie finansowym, a także podjęto nowe inicjatywy.

- Organizacja imprez nie była możliwa. Każde z sołectw miało na ten cel zabezpieczoną pulę środków. Wspólnie z sołtysami zadecydowaliśmy, że fundusze przy dotacji z gminnego budżetu, przeznaczymy na realizację zadań na terenach wiosek. Powstał m.in. plac zabaw w Starym Ujeździe i Jaryszowie, wiata w Zimnej Wódce, ogrodzenie wokół placu zabaw w Księżym Lesie - wylicza burmistrz.

Obok mniejszych przedsięwzięć, zapoczątkowano prace nad dużymi zadaniami inwestycyjnymi. Zainicjowano działania związane z poprawą gospodarki wodnej na terenie gminy, odtworzeniem zdegradowanego stawu wiejskiego w Starym Ujeździe, przebudową głównego placu Ujazdu - są nadal kontynuowane.

- Rewitalizacja rynku to jedyna inwestycja, którą przesunięto z powodu pandemii. Śledząc sytuację oraz ceny na arenie zamówień publicznych w lutym minionego roku, podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu ogłoszenia przetargu. Termin przeniesiono na wrzesień, kiedy koniunktura była stabilniejsza, a ceny kosztorysowe obniżyły się, co korzystnie wpłynęło na gminny budżet - przyznaje burmistrz.

Strefa Aktywności Gospodarczej to szczególny obszar. Jak rozwinął się w dobie pandemii?

- Mimo kryzysu pandemicznego, zainteresowanie strefą nie słabnie, przyciągnęliśmy nowych inwestorów. Rozpoczęto budowę centrum logistycznego sieci sklepów Dino oraz fabryki firmy MonoSol. Zgłosiły się mniejsze przedsiębiorstwa. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie kontrahentów. Nieprzerwanie prowadzimy rozmowy i negocjacje - informuje burmistrz.

Przekształciło się funkcjonowanie placówek edukacyjnych. Oświata stanęła przez wyzwaniami. Władze gminy podjęły działania wpierające sektor.

- W ramach programu pn. „Zdalna szkoła” oraz „Zdalna szkoła +” pozyskaliśmy 43 laptopy z oprogramowaniem, które wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zasiliły wszystkie placówki na terenie gminy. Jednostki zyskały także 100 tabletów. Uczniowie wyrażający potrzebę posiadania sprzętu mogli z niego skorzystać. Przy każdym obiekcie szkolnym zainstalowaliśmy punkty powszechnego dostępu do interentu - wymienia burmistrz.

Odwołano gminne wydarzenia. Zorganizowano jednak akcje wpisujące się w sytuację epidemiczną.

- „Paczka dla seniora” była pierwszą inicjatywą podjętą w trudnym czasie. Paczki z niezbędnymi produktami dotarły do 1 tys. osób starszych. Kolejną była akcja pn. „Przeszyjemy koronawirusa”. Zaangażowali się w nią pracownicy gminni, a także społecznicy. Łącznie uszyto ok. 10 tys. sztuk maseczek, które trafiły do mieszkańców, firm działających w gminie i na strefie. Przez gminę przejechał peleton Tour de Pologne oraz odbyło się kino plenerowe przy ruinach zamku - mówi burmistrz.

Mimo pandemii dużo działo się w gminie. Każdy jednak czeka na powrót do normalności...

 

PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe