Projekty zatwierdzone, pora na głosowanie. Rusza Budżet Obywatelski

  • 11.03.2021, 12:24
  • JG
Projekty zatwierdzone, pora na głosowanie. Rusza Budżet Obywatelski

Dziewięć projektów zostało zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego w gminie Zawadzkie. Po weryfikacji i analizie zgłoszonych zadań, pozytywnie oceniono siedem z nich. Są to: modernizacja placu zabaw „Stokrotka” przy ul. Nowe Osiedle (50 tys. zł), rozbudowa parkingu przy ulicy Nowe Osiedle (30 tys. zł), rozbudowa strefy rekreacyjno-sportowej w Kielczy (15,2 tys. zł), modernizacja kanalizacji deszczowej u zbiegu ulic Renarda i Wojska Polskiego w Żędowicach (7,5 tys. zł), zadania pn. „Historia Kielczy dla przyszłych pokoleń” (16,2 tys. zł) i Plenerowe Kino Letnie (47 970 zł) oraz zakup elementów małej architektury i renowacja kwietników na terenie zielonym, potocznie zwanym Parkiem Miejskim w Zawadzkiem (49 614 zł).

Dwa zgłoszone zadania zostały negatywnie zaopiniowane i je odrzucono. To zadanie pod nazwą „Droga na ulicy Torowej od 1 do 1c”. Formularz zgłoszeniowy nie zawierał szacunkowego kosztu zadania, w związku z czym burmistrz Zawadzkiego wezwał autorów zadania do uzupełnienia formularza w wyznaczonym czasie. Autorzy jednak tego nie zrobili i zadanie zostało odrzucone.

Drugim zadaniem, które nie zakwalifikowało się do Budżetu Obywatelskiego jest projekt pn. „Rozwój dzieci i młodzieży poprzez kontakt z naturą, poszerzenie wiedzy z zakresu przyrody oraz rozwój logicznego myślenia”. Koszt tego zadania autorzy oszacowali na nieco ponad 4,5 tysiąca zł. Nie spełnia ono jednak kryteriów określonych w regulaminie BO, ponieważ zgłoszone zadania muszą być zlokalizowane wyłącznie na terenie stanowiącym własność gminy Zawadzkie i być ogólnodostępne dla mieszkańców.

Kwoty, które podaliśmy w nawiasach przy nazwach zadań, są jedynie szacunkowymi, ponieważ w trakcie realizacji może się okazać, że będą mniejsze lub przeciwnie - wzrosną. Do czwartku, 11 marca, trwa etap kampanii informacyjnej. Autorzy promują swoje zadania, żeby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców. Od piątku, 12 marca, do czwartku, 1 kwietnia, mieszkańcy gminy mogą oddawać głosy na wybrane przez siebie projekty. Jeśli głosujący nie jest pełnoletni, wtedy wymagana jest zgoda rodzica. Głosowanie będzie odbywało się w formie elektronicznej przez stronę internetową urzędu oraz w formie papierowej. Wypełnioną kartę można przesłać do magistratu pocztą. Można też przynieść w zamkniętej kopercie do urzędu i wrzucić do skrzynki znajdującej się przy wejściu lub do specjalnej urny, która znajduje się w Punkcie Obsługi Petenta. Każdy może głosować na jedno zadanie.

Wybrane do realizacji zostaną projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, aż wyczerpie się pula 50 000 zł. Jeśli dojdzie do sytuacji, że nie wystarczy środków na realizację kolejnego zadania z listy, burmistrz może w porozumieniu z autorem propozycji zadania ograniczyć jego zakres.

Najpóźniej 15 kwietnia poznamy zwycięskie projekty. Kto będzie mógł zrealizować swoje obywatelskie marzenia? Przekonamy się za nieco ponad miesiąc.

 

JG

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.03.2021, 23:17
Ten projekt to jaja, kasy nie ma na inwestycje, na cokolwiek, na czyszczenie instalacji burzowej, na drogi, ile lat mamy mieć zatykane studzienki? Nie ma kasy na zimę, nie ma kasy na nic. Ale pięknie się wydaje państwowe. Dalej wierzcie w Dyzmę na stanowisku
Kolega
Kolega 17.03.2021, 22:11
Damian... Odpusc
...
Zawadczanin
Zawadczanin 12.03.2021, 10:12
cyt:" Zadania muszą być ogólnodostępne dla mieszkańców.." w jaki sposób kanalizacja burzowa w Żędowicach jest dostępna dla mieszkańca Zawadzkiego? Czy to nie jest zadanie gminy?
toja
toja 14.03.2021, 17:46
A gdzie jest napisane ,że musi być dostępna dla mieszkańców Zawadzkiego???? Pisze "dla mieszkańców"- w Żędowicach są mieszkańcy!!!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.03.2021, 13:28
Do Zawadczanina; Ogòlnodostepne dla mieszkancòw gminy a nie tylko do Zawadczan.Masz problemy z czytaniem?
Zawadczanin
Zawadczanin 15.03.2021, 12:55
Nie mam problemu z czytaniem, ale mam problem z korzystaniem, jak mam zrzucić ścieki do kanalizacji w Żędowicach. Ty z Żędowic będziesz mógł korzystać z ewentualnego placu zabaw w Zawadzkiem. Proszę odpowiedzieć czy nie jest to zadanie gminy? Za chwilę zaczniemy łatać dziury z "budżetu obywatelskiego". Pseudo budżetu.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.03.2021, 23:14
Zamiast mieć pretensje to proponuję przeczytać regulamin gdzie jak byk jest napisane. Po drugie to zadanie dla gminy a nie dla budżetu obywatelskiego. Po trzecie tylko idiota wydaje kasę jak jej w gminie NIE MA!
czytelnik
czytelnik 15.03.2021, 17:47
Tak,sporadycznie ktoś z Żędowic pojedzie na plac zabaw,tak sporadycznie Ty możesz się .... u kogoś w Żędowicach. Co jest zadaniem gminy, a nie jest robione długo by pisać. W następnym projekcie można zgłosić łatanie dziur - są większe szanse na realizację niż liczyć na gminę.
Zawadczanin
Zawadczanin 16.03.2021, 11:58
Dajcie sobie wmówić że dziury, kanalizacja burzowa!! koszenie i odśnieżanie należy zrobić z budżetu obywatelskiego. Zobaczcie w gminach sąsiednich czemu służy budżet obywatelski i po co jest tworzony. Na pewno nie jest protezą zadań gminy.

Pozostałe